PovezaneVesti
Sa puta u Tursku, u koju je odletela vođena prirodnim nagonom, a iz koje nije mogla da se vrati sama, Dobrila je doletela avionom turskog avio prevoznika koji je finansirao njen povratak. Lešinara koji je ime dobio po miroljubivosti i dobroćudnosti, na aerodromu “Nikola Tesla” dočekali su ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i turski ambasador u Srbiji Tanžu Bilgič.
Dolazak turskog diplomate na doček Dobrili samo je još jedna potvrda, koliko je njegova zemlja pridavala pažnje našem beloglavom supu u poslednja četiri meseca za koliko se zna da je on bio u Turskoj.

Decembra prošle godine Dobrila je dva puta pronalažena smrznuta i iznemogla blizu tursko – sirijske granice i oba puta je, po nalogu tamošnjih vlasti, dobila adekvatan veterinarski tretman i brigu. Dobrilu su više puta pokušavali da puste na slobodu, ali se ona uvek vraćala ljudima.
– Srećan sam što je naša operacija uspešna. Dobrila će otići u Uvac, a ako se ponovo vrati u Tursku, mi ćemo je sa vašim dopustom rado zadržati i voditi računa o njoj – kazao je ambasador Bilgič.
Ostalo je nepoznato da li zbog toga što je svesna nemoći znala da ne može preživeti u prirodi, da li zato što se tokom zatočeništva pripitomila i navikla da jede iz ruku ljudi, ili prosto iz urođenog, dobrog karaktera koji je juna prošle godine pokazala prilikom markiranja na Uvcu zbog kojeg je i dobila ime.
Sudbina Dobrile biće ekranizovana kamerom ekipe turske televizije koja je danas doputovala sa njom. Oduševljeni sudbinom beloglavog supa Turci će u naredna dva – tri dana na Uvcu, gde je odmah juče otrpemljena Dobrila, snimiti segmente filma koji će rekonstruisati Dobilin život od dana kada se izlegla, preko leta u Tursku i svih avantura koje je tamo preživela, do povratka u zavičaj.
– Dobrilu će preuzeti rendžeri Rezervata “Uvac” i smestiti u voalijeru u kojoj će boraviti neko vreme dok se ne prilagodi i dok se ne steknu uslovi za njeno puštanje – kažu u Fondu za zaštitu ptica grabljivica.
DOBRILA SE IPAK VRAĆA KUĆI: U saradnji Turske i Srbije beloglavi sup Dobrila će 12. aprila avionom “doleteti” u kanjon Uvca!
AKCIJA: Građani pomažu da se Dobrila vrati kući
Dobrila voli selfije sa ljudima
Ona ima oko osam kilograma, hrani se životinjskim leševima, voli selfije sa ljudima i verovatno je jedan od retkih beloglavih supova iz Srbije koji se sa smucanja po svetu vraća avionom umesto vlastitim krilima.
Mladu ženku iz porodice lešinara, najugoženije vrste ptica, u decembru 2018. su pronašli iznemoglu u Turskoj, ali je ona i posle oporavka nastavljala da se vraća ljudima svaki put kada su pokušavali da je puste da odleti nazad kući.
– Shvatila je da joj ljudi daju hranu kada je gladna. Tako da ćemo morati da je prebacimo nazad avionom i da je vratimo kod roditelja da je dovedu u red- kaže za BBC na srpskom dr Saša Marinković iz Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.
Ova pernata odmetnica ne razlikuje se mnogo od vršnjaka. Beloglavi supovi sazrevaju oko pete godine. Kada su mladi vole da lutaju, pa većina nastrada, uglavnom leteći daleko na istok.
Marinković je bio deo Tima za markiranje koji je pronašao i obeležio ovu mladu pticu koja se za razliku od većine njenih vršnjaka nije branila niti pravila mrtva, već se umiljavala ornitolozima.
“Bila jako kooperativna, dopustila da je markiramo, čak su se svi slikali. Bila je omiljena u timu i zato što je bila tako dobra, nazvali smo je Dobrila”, objašnjava dr Marinković.
Njegov tim već deceniju obilazi gnezda i brine o pticama grabljivicama, koje su 90-tih godina bile na ivici istrebljenja u Srbiji kada je ostalo svega desetak parova beloglavih supova.
Zahvaljujući programu mera zaštite koji su tada pokrenuli, sada u kolonijama zapadne Srbije – u Uvcu, Radojini, Mileševu i Ljuboviji – živi oko 240 parova beloglavog supa.
Srbija danas ima najjaču populaciju beloglavih supova na Balkanu.