Naravno, plašite se da li ćete imati dovoljno energije i discipline da nakon svega što u toku dana uradite, sednete za računar i pripremate se za ispite.
Ako budete pratili ove savete, s vremenom ćete steći odlične navike. Kada jednom usavršite tehniku onlajn učenja, neće više biti kursa koji će vam predstavljati problem, što znači da vaš profesionalni napredak više neće imati ograničenja…
Budite inspirisani. Ono što vas tera da učite jeste želja za uspehom.
Neka vam neprestano bude na pameti cilj koji želite da dostignete i uspećete da prebrodite sve teške trenutke. Kada ste previše umorni, naiđete na gradivo koje vas i ne zanima preterano ili jednostavno želite da radite bilo šta drugo osim da učite, setite se zbog čega ste uopšte započeli učenje.
Bolji posao, samostalnost, veća zarada, ljubav prema nekoj profesiji… bilo koji da je vaš inicijalni motiv za unapređenje profesionalnih veština, trebalo bi da ga se setite i da baš on u svakom trenutku bude vaša glavna pokretačka snaga.
Budite profesionalni
Nemojte da tražite opravdanja i razmišljate o tome kako vam je baš danas teško da učite. Pristupite učenju kao kancelarijskom poslu – smatrajte ga svojom svakodnevnom obavezom i ne dozvoljavajte sebi nikakve izgovore.
Ako se prema učenju ponašate profesionalno, sigurno ćete uspeti u onome što ste namerili.
Napravite raspored. Kada ćete učiti ove nedelje?
U raspored unesite i sve ostale obaveze koje te nedelje imate. Ako radite, odredite svakog popodneva ili večeri po sat-dva za učenje. Već posle nekoliko dana učenja biće vam jasnije koliko dnevno vremena možete da posvetite svom usavršavanju i bićete u mogućnosti da sastavite precizniji raspored.
Pametno trošite svoje vreme
Pažljivo rasporedite vreme u toku dana. Dešava vam se da izmišljate obaveze samo da ne biste seli da učite? Prestanite sa tim. Postavite sebi dnevne ciljeve u učenju i strogo ih se pridržavajte.
Pravi napredak se dešava kada se zanesete u učenje i zaboravite na sve ostalo. Da biste došli do toga, potrebno vam je barem pet minuta duboke koncentracije. Zato odvojte minimum jedan sat za učenje, sve manje od toga neće imati mnogo efekta.
Nađite mirno mesto
Možda će vam biti zabavno da učite u dnevnoj sobi dok članovi vaše porodice gledaju televiziju. Ali hoće li takvo učenje biti produktivno?
Kako biste mogli da se fokusirate na temu, pronađite odgovarajuće mesto na kome ćete imati mir i tišinu.
Da biste bili produktivni, naviknite se da pravite kratke pauze od po desetak minuta. Prošetajte psa, složite veš, pozovite nekoga telefonom ili napravite sebi užinu. Ovakvi mali odmori će vas osvežiti i posle njih će vam biti lakše da nastavite.
Ne zaboravite da nagradite sebe
Posle nekoliko sati provedenih u učenju, zaslužili ste prijatnu šetnju, izlazak sa prijateljima, dobar san ili film koji već neko vreme planirate da pogledate. Proslavite svaki mali uspeh i motivišite sebe za dalji rad.
Uključite mozak
Iako ćete sva predavanja imati na kompjuteru u video, audio ili pisanoj formi, i dalje je veoma važno da hvatate beleške. Kada nešto zapisujete, angažujete mozak, bolje se usredsređujete i mislite o tome.
Nećete postići mnogo ako samo budete iščitavali gradivo ili automatski hvatali beleške. Nađite načine da sami sebe angažujete tokom procesa učenja – proučavajte to što ste zabeležili i podvlačite informacije od različitog značaja, preslišavajte se, postavljajte sebi male kvizove…
Uvek možete otići korak dalje od predavanja i dodatno istraživati. To će vas još više motivisati i inspirisati.
Razbijte ciljeve na manje delove
Ako pokušavate da sve naučite odjednom, budite sigurni da ćete doživeti neuspeh. Činiće vam se da nema napretka i u jednom momentu ćete poželeti da odustanete. Umesto toga, bolje je da razdvojite svoje lekcije na manje delove i savladavate ih jedan po jedan.
Fokusirajte se na manje oblasti i teme i čim budete sigurni da ste naučili jednu, pređite na sledeću. Tako ćete uvek imati utisak da se krećete napred, što će vas dati još jači podsticaj za napredovanje.
Iskoristite maksimum od škole koju ste odabrali
Dobri studenti su oni koji bez zadrške postavljaju pitanja o svemu što im nije jasno, bilo da se radi o materiji koju uče ili o načinu na koji se polažu ispiti. Ako bilo šta ne razumete – obratite se školi koju pohađate.
Posavetujte se sa predavačima o tome kako da proširite znanja o temi koja vas zanima ili kako da lakše savladate ono što vam predstavlja problem. Proučite sve izvore i materijale koje vam škola nudi. Odvojte dovoljno vremena za to da proučite kako se svaki od njih koristi i na koji način je organizovan i odaberite one koji vam najviše odgovaraju. Tako će se svaki vaš trud višestruko isplatiti.