Stručnjaci kažu da nije bilo planina i kontinentalnih sudara tokom prvih 700 miliona godina na Zemlji.
Dr. Antony Burnham, s Australskog nacionalnog univerziteta rekao je:
– Istorija Zemlje je kao knjiga s prvim poglavljem izvađenim bez preživelih stena iz veoma ranog perioda, ali mi smo koristili ove elemente u tragovima cirkona kako bismo izgradili profil sveta u to vreme. Naše istraživanje pokazuje da nije bilo planina ni kontinentalnih sudara tokom prvih 700 miliona godina. Zemlja je bila mnogo mirnije mesto.
Rezultati su takođe pokazali da postoje velike sličnosti s cirkonima od vrsta stena koje su dominirale sledećih 1,5 milijardi godina, što sugeriše da je Zemlji trebalo dugo vremena da evoluira do stanja u kojem je danas poznajemo.
Otkrića koja je predstavio tim objavljena su u časopisu Nature Geoscience i temeljena na forenzičkoj studiji o žitaricama, gde su eksperti tražili tragove o tome kako su se formirale. Naučnici su otkrili da se cirkon stvorio topljenjem starih magmatskih stena, a ne sedimentima.
– Topljenje sedimenata jeste karakteristika velikih kontinentalnih sudara, kao što su Himalaji, tako da se čini da se takvi događaji nisu dogodili tokom ovih ranih stadija Zemljine istorije – objašnjava Burnham.
Stručnjaci su otkrili da su zrna cirkona sačuvana u kamenju nastala u periodu kada je naša planeta bila stara samo 160 miliona godina.
Štaviše, novo predstavljeno istraživanje savršeno se uklapa u tzv. “Hladnu ranu Zemlju”, da je za hadijskog geološkog eona, na početku Zemljinog postanka, postojao skroman priliv hladne klime i prisustvo tekuće vode.
– Uzorci cirkona prikupljeni su tokom nekoliko decenija, dok su hemijske analize koje je proveo australijski istraživački tim pre 20 godina pokazale neprocjenjivu vrednost – rekao je dr. Burnham i dodao:
Sada smo u situaciji da kažemo da je naša planeta, na njenom samom početku, bila ravna.