Projekat Gurđijev će narednih godine biti predstavljen publici širom Francuske i Srbije tokom turneja kada će nastupiti u saradnji sa gostujućim muzičarima.
Duo Ivana Grahovac / Olivier Maurel izvodi ovu kontempativnu i duboku muziku kroz pisanu i improvizacionu interpretaciju, igru zvučnih tekstura, melodija i harmonije sa kontarpunktnim elementima istraživajući volumene
Azijskih ritmova, Plesa Derviša i Saida, Himni i molitvi. Spoj sakralne i folklorne muzike nudi most između meditacije i plesa, svesti i transa.
Opus Neo je muzička produkcijska organizacija koja je aktuelna u Francuskoj i Evropi od 2011. godine na čelu sa Olivie Morelom. Kreacije i projekti Opus Neo su do sada putovali širom Evrope u različitim sastavima i projektima: Piano et Mediterannee, Led Zep Session i sada Gurdjieff project u saradnji sa raznim umetnicima (Bijan Chemirani, Maryam Chemirani, Philippe Botta, Maria Simoglou, Pierrick Hardy, Jessy Rakotomanga, Guillaume Lys…) na mnogobrojnim festivalima.
Georgij Ivanović Gurđijev (1877 – 1949) grčko-jermenskog porekla, čovek koji je preuzeo ulogu da promeni duhovnu atmosferu Zapada, učitelj plesa, filozof, psiholog, pisac, i što je najvažnije – čovek koji ovladao dubokim poimanjem ljudske prirode.
U knjizi “Naš Život sa gospodinom Gurđijevom”( Our Life with Mr. Gurdjieff) de Hartman opisuje svoj susret sa Gurđijevom i emigraciju iz Moskve na Kavkaz, u Konstantinopolj, Berlin i na kraju u Francusku, gde je 1922. godine Gurđijev osnovao Institut za harmonični razvoj čoveka u zamku Le Prieuré blizu Pariza.
Nakon brojnih ekspedicija u središnjoj Aziji Gurđijev proučava izvore izgubljenog znanja, svet umetnost i specifične obrasce rituala, muzike i plesa gde sakuplja i asimiluje tradicionalnu muziku Istoka.
Oko 1920. godine Gurđijev u saradnji sa Tomas de Hartmanom (1885 – 1956), koji je u to vreme bio čuveni kompozitor, radi na muzici za “pokrete” i na drugim kompozicijama.
Komponuje 5. knjiga za klavir i perkusije oslanjajući se na veoma stare “usmene” i retko zapispisane materijale koji se odnose se na monofonsku muziku.
Sa stanovišta Gurdjijeva, muzika, kao i druge tradicionalne nauke, pre svega, treba da vodi ljude probuđenju.
Ova muzika nosi odjek starih tradicija iz obreda drevnih hramova, specifičnih zvukova pravoslavne liturgije i duhovnih svetkovina.
Celokupni repertoar snimio je pijanista Alain Kremski, a zatim Keith Jarret koji je posetio ovaj repertoar početkom 80-ih godina. Nedavno je duo Tsabropoulos / Lechner snimio deo repertoara za ECM.