– Nikada nismo pomislili da je odlučnost SAD da napadne ‘Huavej’ tako jaka, tako čvrsta – rekao je Ren Žengfei tokom panel diskusije u sedištu kompanije u Šenženu.
Ren je najavio da će „Huavej“ smanjiti kapacitete, uz očekivane prihode od oko 100 milijardi dolara godišnje u naredne dve godine, u poređenju sa 105 milijardi dolara u 2018.
On je, kako prenosi AP, u februaru rekao da je cilj u 2019. godini bio 125 milijardi dolara.
Prodaja „Huavejevih“ mobilnih telefona biće smanjena za 40 odsto, rekao je Ren, potvrđujući izveštaj Blumberga objavljen u nedjelju.
Međutim, on je ukazao da kinesko tržište ubrzano raste i rekao da „Huavej“ neće dozvoliti da restriktivne mere suzbiju istraživanja i razvojne planove.
Kompanija „Huavej“ je upletena u trgovinski spor između Kine i SAD, nakon što je Vašington optužio kineske kompanije, poput „Huaveja“, za prisilni transfer tehnologije i krađu poslovnih tajni.
Sjedinjene Države su u maju stavile „Huavej“ na listu koja sprečava američke kompanije da prodaju komponente toj kompaniji bez odobrenja vlade.
Tom odlukom su pogođeni i dobavljači iz SAD kojima je „Huavej“ glavni kupac, pa je tako prošle sedmice jedan proizvođač čipova revidirao prognozu prihoda u 2019. godini za dve milijarde dolara, rekavši kako kupci smanjuju narudžbe zbog trgovinskih napetosti, uključujući i ograničenja prodaje u SAD za „Huavej“.
Očekuje se da će se „Huavej“ suočiti s izazovima u pronalaženju alternativnih dobavljača komponenti za svoje proizvode, a zasad je ocenjeno da bi to mogli biti dobavljači iz Južne Koreje i Tajvana.
Prema navodima agencije AP, američke kompanije pokazuju uznemirenost zbog agresivne politike Trampove administracije prema Kini i žele da poništi tarife i revidira svoje odluke.