Pored besplatne registracije omogućuje nekoliko puta manje troškove zainteresovanima za trgovinu, rečeno je na predstavljanju dinarske “Ekskalibre” održanom u Beogradu.
Pojedini trgovinski lanci u Japanu već omogućavaju plaćanje bitkoinima, a direktor firme “Berzeks” Nikola Mićić kaže da u Srbiji postoji oko 10.000 ljudi koji su zainteresovani za ovakvu trgovinu, dok ih je u Hrvatskoj oko 25.000. Slovenci imaju menjačnicu koja je nastala još 2013. godine.
U našoj menjačnici po prvi put moći će da se kupuju i prodaju kriptovalute za Srbiju bez posrednika što smanjuje troškove ulaska i izlaska iz trgovine kriptovalutama i do nekih pet puta”, navodi Mićić i dodaje da su trenutno listirani bitkoin, kirijum, safeks i safeks keš ali se u budućnosti planira širenje asortimana kriptovaluta u menjačnici.
Ukazao je da je menjačnica generalno okrenuta ka svetu i da je u strateškom partnerstvu “Berzeks” i “Ekskalibre” po prvi put uvedena trgovina dinarom.
“‘Ekskalibre’ već sada imaju registrovane ljude iz celog sveta, a tri top destinacije su SAD, Egleska i Australija”, kaže Mićić i dodaje da će preko menjačnice moći da kupuju kriptovalutu ili povuku dinare posle prodaje samo državljani Srbije.
Preko digitalne platforme direktno će se, po modelu “pir tu pir”, spajati kupci i prodavci, kaže Mićić.
Mićić je ambijent za razvoj digitalnog u Srbiji ocenio kao dobar i dodao da se stvaraju regulatorni uslovi da se sve vrši u okviru zakona.
Podseća da je Narodna banka Srbije izdala saopštenje da kriptovalute nisu novac kao i da se kriptovalute spominju samo u Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma.
Mi taj zakon primenjujemo kroz verifikaciju korisnika gde utvrđujemo identitet korisnika i u obavezi smo da pratimo njegove aktivnosti”, istakao je Mićić.
Osnivač i direktor “Ekskalibre” Stiven Kajns naglasio je da ova plaforma omogućava trgovanje digitalnim asetima i obezbeđuje siguran ulaz za ovu trgovinu sa svih strana sveta.
“Srbija nas je privukla jer ovde postoji neverovatna zajednica koja se bavi razvojem kao i državna podrška za digitalizaciju”, rekao je Kajns.
Ocenio je da će blokčejn uticati na naš život na način na koji ne možemo ni da zamislimo.
“Za pet godina o blokčejnu ćete razmišljati kao što sada razmišljate o svojim mobilnim telefonima i internetu za koja sada kažemo da ne razumemo kako bi bez njih živeli”, rekao je Kajns i dodao da Srbija ima priliku da bude lider u ovom procesu, jer ima jake razvojne veštine i jaku podršku države za digitalizaciju”.
Softversko rešenje za digitalnu menjačnicu na kojoj se kriptovalutama trguje za srpske dinare osmislila je beogradska firma “Balkaneum”.