Nedelju dana nakon što je lansiranje obustavljeno zbog tehničkih problema, Indija je uspešno u vasionu poslala letelicu čiji je cilj da sleti na Mesec.
Letelica Čandrajan 2 lansirana je u 14:43 po lokalnom vremenu sa Šriharikota svemirske stanice.
Indija se nada da će misija, vredna 150 miliona dolara, biti prva koja će zabeležiti kako izgleda južni pol Zemljinog satelita.
Lansiranje je uživo emitovano na televiziji, kao i na profilima indijske svemirske agencije na društvenim mrežama.
Nekoliko minuta nakon poletanja, dok je raketa uveliko išla ka nebu, u kontrolnoj sobi Indijske agencije za istraživanja svemira (ISRO) čuo se aplauz.
Reč je o najtežoj i najkomplikovanijoj svemirskoj misiji koju je Indija pokušala.
“Ovo je početak istorijskog puta Indije ka Mesecu”, izjavio je Kailasavadivo Sivan, direktor indijske svemirske agencije.
Prošle nedelje nije sve išlo tako lako – odbrojavanje je “zbog tehničkog kvara” zaustavljeno 56 minuta pre poletanja.
Indijski mediji su ubrzo preneli da je curio helijum iz motora rakete, nakon čega su inženjeri ispustili gorivo i utvrdili gde je kvar.
“Nije to bilo teško popraviti, ali je problem zaista bio ozbiljan i doveo bi do potpunog neuspeha misije”, ističe izvor iz svemirske agencije.
Indija je još 2008. poslala prvu misiju u svemir, ali njen cilj nije bio da sleti i sa površine Meseca šalje podatke.
Ta letelica je radarima izvršila detaljnu potragu za vodom na Mesecu.
Nova letelica zato ima nešto teži zadatak – Čandrajan 2 će pokušati da sleti na slabo istraženi južni pol.
Džilj je ispitati površinu Meseca, tražiti vodu i minerale, kao i izmeriti potencijalne potrese.
Inače, Čandrajan 2 će u svemir odneti najsnažnija raketa koju Indija ima – teška 640 tona, što je 1,5 puta više od punog 747 džambo džet aviona i visoka 44 metra.
Sama Čandrajan letelica teška je nešto više od 2,5 tone i sastoji se od tri dela – letelice koja će putovati do Meseca, dela za sletanje i rovera za kretanje po Mesecu.
Deo Čandrajana za sletanje, nazvan Vikram, po osnivaču Indijske agencije za istraživanje svemira, nosiće rover u kojem su instrumenti za analizu mesečevog tla.
Rover, nazvan Pragjan – mudrost, na sanskritu – može da pređe oko pola kilometra, a zadatak mu je da šalje podatke i fotografije na Zemlju.
“Nadamo se da ćemo dobiti prvi selfi sa površine Meseca, čim rover završi posao”, izjavio je Sivan.
Na Mesecu 6. ili 7. septembra?!
Lansiranje je samo početak putovanja dugačkog 384.000 kilometara.
Indijski naučnici se nadaju da bi Čandrajan mogao da na Mesec sleti 6. ili 7. septembra, iako je poletanje bilo odloženo za sedam dana.
Dakle, Čandrajan će leteti do Meseca oko šest nedelja, što je prilično duže od četvorodnevnog putovanja Apolo 11 misije, pre 50 godina.
Akteri te misije, Nil Armstrong i Baz Odlrin, prvi su ljudi koji su kročili na Mesec.
Zašto ovo putovanje traje toliko duže? Da bi se čuvalo gorivo.
Indijska svemirska agencija je izabrala kružnu rutu, kako bi letelica iskoristila Zemljinu gravitaciju da se, poput praćke, lansira ka Mesecu.
To sve zato što nemaju dovoljno jaku raketu koja bi letelicu uputila direktno ka Mesecu – raketa Saturn 5, korišćena tokom Apolo programa, ostaje najveća i najsnažnija raketa ikada korišćena.