Mesto zvano Groblje beba u italijanskom naselju Lugnano u provinciji Terni, u regiji Umbria, samo po sebi tužno je i srceparajuće, ali ponekad i sablasno. U to su se uverili arheolozi kada su iskopali ostatke 1.500 godina ‘starog’ deteta vampira kome je u ustima bila gurnuta kamena stena, piše motherboard.vice.
– Nikada nisam video ništa tako slično. To otkriće krajnje je jezivo i čudno. Meštani su ga nazvali ‘Vampir iz Lugnana’”, rekao je David Soren, jedan od arheologa koji je radio na iskopavanju.
Radi se o desetogodišnjem detetu nepoznatog pola koje je najverovatnije bilo žrtva malarije koja je u 5. veku poharala umbrijsku zajednicu, rekao je voditelj iskopavanja David Pickel.
Analiza kostiju i DNK iz uzoraka beba pokopanih u ruševinama groblja dokazuje hipotezu epidemije malarije, dok bi detetova vampirska lobanja s istaknutim očnjacima mogla da bude posledica neke bolesti.
– Imamo izreku u bioarheologiji: ‘Mrtvi se sami ne pokopavaju.’ To znači da možemo mnogo toga reći o ljudima i njihovoj kulturi kad posmatramo običaje i način pokopa mrtvaca – rekao je Džordan Vilson, bioarheolog na Univerziteta u Arizoni koji je pregledao kosti ‘Vampira iz Lugnana’.
Odluka o umetanju velikog kamena u usta mrtvog deteta verojatno je bila motivisana panikom i praznoverjem u zajednici s ciljem da spreči dete da izađe iz groba i nekoga ugrize. Ovakva vrsta pokopa povezana je sa strahom od reanimiranih leševa koji beže iz svojih grobova.
https://www.youtube.com/watch?v=9HgQ-zgeOZM
Druga deca na Groblju beba pokopana su s predmetima poput gavranovih kandža, kostiju žabe krastače i odrezanih glava štenaca, što pokazuje da su tadašnji ljudi sprovodili ritualna žrtvovanja te da su se bojali mrtvih.
Takođe, pronađeno je telo trogodišnje devojčice s teškim kamenjem postavljenim na njene ruke i noge, verovano kako bi je spriečilo da pobegne iz groba, tvrdi Soren.