Ukupno 83 kontejnera plastičnog otpada pronađeno je u utorak u velikoj luci Sihanoukvil, saopštio je Net Pektra, portparol ministarstva za zaštitu životne sredine, prenosi Si-En-En.
Kontejneri koje su otvorili carinici bili su označeni kao „proizvodi za reciklažu“ bez oznaka da je u pitanju plastični otpad.
Carina sada sprovodi istragu da utvrdi kako su završili u Kambodži i ko stoji iza uvoza. Ukoliko se pronađu odgovorni, biće kažnjeni i izvedeni pred sud, rekao je Pektra.
U međuvremenu, federalne vlasti Kambodže započele su proces vraćanja otpada u SAD i Kanadu.
„Kambodža nije korpa za smeće u koju strane zemlje mogu da odlože svoj otpad i vlada se suprotstavlja uvoženju plastike i lubrikanata za reciklažu u ovu zemlju“, istakao je Pektra.
Ovo je takođe i najnoviji incident u svetskoj „krizi smeća“, u oviru koje elektronski otpad, plastika i drugi otpad većinom iz zapadnih zemalja završava u jugoistočnoj Aziji.
Prošle godine, Kina je zabranila uvoz plastike u okviru inicijative da očisti svoju životnu sredinu, što je izazvalo poremećaj u globalnim trgovačkim lancima, a posrednici su potrašili nova odredišta za otpad i pronašli ih u Maleziji i Filipinima.
Uvoz otpada doveo je do stvaranja ilegalne industrije za preradu plastike. U Maleziji su vlasti prošle godine zatvorile 148 nelicenciranih postrojenja za reciklažu, koja toksičnim isparenjima i kontaminaciom vode zagađuju lokalnu životnu sredinu.
Pre nekoliko nedelja okončano je višegodišnje diplomatsko natezanje Kanade i Filipina oko uvoza otpada, a filipinski predsednik Rodrigo Duterte je povukao ambasadora iz Otave pre nego što je Kanada pristala da prihvati nazad smeće koje je stiglo u Filipine.