Analiza 3700 godina starih arheoloških dokaza iz jordanskog Projekta iskopavanja Tall-el-Hammama pokazuje da je neki ‘termički silovit’ eksplozivni događaj „razorio otprilike 500 km2” površine severno od Mrtvog mora, gotovo trenutno izbrisavši naprednu civilizaciju koja je na tom mestu postojala milenijumima.
Prema novim istraživanjima, postoji mogućnost da je ‘kosmička eksplozija’ slična onoj u Sibiru u Tunguski razorila drevnu srednjeistočnu civilizaciju u deliću sekunde, što bi mogao biti zastrašujući primer krhkosti života na Zemlji.
Za teoretičare zavere to je novi dokaz o nuklearnom sukobu u drevnim vremenima.
S obzirom na nepostojanje udarnog kratera, istraživački tim smatra da je to razaranje bilo uzrokovano niskom eksplozijom, ne više od kilometar iznad površine zemlje.“
Eksplozija je bila tako silovita da se cirkon ugrađen u lončariju pretvorio u plin, zahvaljujući temperaturama i do 4000°C. poređenja radi, temperatura na površini Sunca je oko 5600°C. Sama lončarija navodno se pretvorila u staklo.
Datiranje radiougljenikom na tom mestu pokazalo je da su zidovi od glinenih cigli „iznenada nestali pre oko 3700 godina, ostavivši samo kamene temelje”.
Za razliku od događaja u Sibiru, ova eksplozija dogodila se u gusto naseljenom području (za ono doba), a verojatno je ubila između 40.000 i 65.000 ljudi koji su nastanjivali srednji Ghor, 25 kilometara široku kružnu niziju u Jordanu.
Udarni radijus eksplozije u Sibiru bio je preko četiri puta veći. Tada je sravnjeno gotovo 2000 km2 šumovite tajge, ukazujući na to da se eksplozija morala da dogodi na većoj visini.
Veoma plodno tle srednjeg Ghora ostalo je jalovo zbog vreline, a potom je ‘zasoljeno’ slanim vodama Mrtvog mora koje su preplavile te nizine zbog posledičnog cunamija nakon eksplozije. Za oporavak zahvaćenog .područja bilo je potrebno gotovo 600 godina.
„Činjenica da je u najproduktivnijem predelu u tom području – koji je udomio napredne civilizacije tokom čitavih 3000 godina – odjednom prekinuta ljudska habitacija koje tamo vrlo dugo nije bilo, ukazuje na potrebu dodatnih istraživanja.” – stoji na web stranici ovog projekta, piše Nexus.
„Neki su izneli teoriju da je taj događaj možda bio biblijsko razaranje drevnog grada Sodome, kao što je nalazište u Tall el-Hammamu dugo vremena jak kandidat za taj drevni ‘grad greha’, iako dosad nije donesen nikakav čvrst zaključak.“