Niz godina psihodelična terapija je u značajnom porastu, odnosno ona se nalazi u povratku nekadašnjim pionirskim okvirima pre talasa potpune zabrane, prenosi Science Alert.
Ipak primarni fokus savremenih istraživanja definitivno je način na koji psilocibin to čini – a on je sasvim suprotan logici delovanja antidepresiva, odnosno tzv. SSRIs-a (Selektivni inhibitori ponovnog odlaganja serotonina).
Neuronaučnik Leor Roseman s londonskog Imperial Koledža potvrdio je da psilocibin povećava emocionalnu povezanost, nasuprot antidepresiva koji je nastoje pretvoriti u stabilnost.
Naučna studija koju je sproveo uključivala je 20 pacijenata sa srednjom ili snažnijom depresijom koju se nije uspevalo tretirati
Temelji su već sondirani na ranijoj studiji koja je potvrdila da psilocibin resetuje moždane ćelije, a blagodeti postupka potraju i do pet sedmica nakon konzumacije gljiva. Sada je u fokusu bila amigdala i odnos emocionalne reakcije-strah. Studija je uključivala i skenove mozga pre i nakon tretmana, tokom prikazivanja raznih lica i osećaja.
Rezultati su potvrdili očekivano – na svaku od slika fMRI skenovi su ukazali na povećane nadražaje kod subjekata, ali uz manju depresiju. To je u potpunosti suprotno od delovanja famoznih SSRI antidepresiva i potpuna promena logičke paradigme.
‘Pretpostavljali smo da su smanjene reakcije amigdale prilikom negativnih stimulansa ključna komponenta terapije…
Ali ova studija ukazuje da model ima svoje manjkavosti i da psilocibin pomaže da subjekti imaju veći voljni momenat prihvaćanja svih emocija, pa tako i negativnih’. Subjekti su potvrdili ’emocionalno pročišćenje’ i ‘prihvaćenost’, nauštrb antidepresiva koji su samo stvarali ‘odvojenost’ i ’emotivnu začaurenost’.
Naučni tim ne shvata zašto ljudski mehanizmi deluju upravo tako, ali Roseman zaključuje da psihodelici očito imaju sposobnost lečenja uzroka nauštrb posledica i prihvaćanje problema nasuprot eskivacije i potiskivanja.