Kompanija „Gugl“ koja je vlasnik ove video platforme pristala je da plati sumu od 170 miliona dolara postigavši nagodbu sa Federalnom trgovinskom komisijom.
Jutjub je optužen da je prikupljao podatke o deci mlađoj od 13 godina bez saglasnosti roditelja.
Takvo prikupljanje podataka bilo je u suprotnosti sa američkim Zakonom o zaštiti privatnosti dece iz 1998. godine.
. Zarad targetiranja publike, odnosno povećanja broja pregleda određenog video sadržaja, ugrožena je privatnost najmlađih korisnika.
Jutjub i Gugl su već duže vreme poznati kao platforme koje na osnovu pretrage od strane korisnika prikupljaju mnoštvo poverljivih podataka, a na osnovu kojih vrše tergetiranje publike.
Po istom principu se prilagođava sadržaj i servira mnoštvo reklama. Uprkos činjenici da se privatni podaci korisnika mogu zloupotrebiti bilo putem hakovanja, bilo ustupanjem podataka državnim, pravnim i bezbednosnim organima, korisnici širom sveta u sve većem broju koriste ove platforme.
Stavka zakona koja nosi naziv KOPA ili u prevodu, Zaštita privatnih podataka dece na internetu, prekršena je eksplicitnim sadržajima koje su algoritmi unapred usmerili ka mlađim korisnicima. U to su uključeni i video-klipovi delimičnog ili u većoj meri zastupljenog nasilja, kao i video sadržaj namenjen za odrasle.
Uprkos velikom broju banovanih, to jest automatski uklonjenih video-snimaka sa Jutjuba, neki od njih su ipak stigli do cilja, to jest, korisnika.
I vodeća društvena mreža Fejsbuk se ne tako davno suočila sa sličnim problemima.