Ispostavilo se da se nove teritorije u 21. veku ne moraju osvajati ili kupovati. One će se jednostavno “pripojiti” nekoj zemlji, samo treba pričekati da se otopi led.
Upravo to se dogodilo u Karskom moru, kada se nedaleko od zapadne obale arhipelaga Nova zemlja u zalivu Vize pojavilo pet novih ostrva koja se ranije nisu videla zbog lednika koji ih je pokrivao. Ali led se malo otopio i nova teritorija je uočena.
Markirani su još 2016. godine, ali je radi službene potvrde trebalo na Arktik poslati ekspediciju u kojoj se nalaze naučnici hidrografi. Na to su potrošene naredne tri godine. I tek sada su ostrva službeno ušla u sastav Rusije.
Iz Severne flote Rusije, koja je organizovala ekspediciju, rečeno je da “površina objekata varira između 900 i 54,5 hiljada kavdratnih kilometara”. Oni su detaljno opisani i fotografisani.
Iako se priča da su ih otkrili učenici dok su proučavali snimke iz svemira, ovih je pet ostrva 2016. prvi je uočio inženjer službe za okeanografska merenja Severne flote (njegovo ime se ne navodi), a zatim krajem 2016. godine studentica Marina Makarova koja je analizirala satelitske snimke arktičkog zaliva Vize u svom diplomskom radu.
Učenici su, inače, stvarno otkrili nekoliko ruskih ostrva, i to na istom području, samo u blizini severne obale. Četrnaestogodišnji Artjom Makarenko i petnaestogodišnja Valerija Sajenko iz Podmoskovlja zapazili su nove teritorije dok su promatrali snimke iz svemira (oni su članovi omladinske istraživačke grupe pri “Roskosmosu”). Ovi su tinejdžeri svoje prvo ostrvo otkrili 2016., a drugi 2018. godine.
Učenici su poslednjih godina snimke pronalazili u otvorenim izvorima, a to su uglavnom bili podaci Evropske svemirske agencije i “Roskosmosa”. Oni su ih skidali i uspoređivali s ranijom situacijom; rezolucija snimaka omogućava da se vide obrisi lednika i obalnih linija.
Kada bismo videli kako se lednik penje na neku izbočinu, počinjali smo ga pratiti. On se nakon nekog vremena povlačio, brdo bi se ogolilo i formiralo posebno ostrvo, rekao je Makarenko.
Hoće li sada u Rusiji “niknuti” još mnogo ostrva? Mnogo, i ne samo ostgrva, jer sve ide tome u prilog. Samo su se u razdoblju od 2001. do 2015. godine lednici Nove zemlje počeli da tope dvostruko brže nego u vremenu od 1959. do 2001. godine. Zato se obalska linija ovog područja stalno prati (ovoga puta ne čine to samo učenici).
Recimo, zahvaljujući takvom daljinskom monitoringu u razdoblju od 2015. do 2018. godine pronađeno je 30 novih ostrva, rtova i zaliva.