Naučnici su upravo uočili da se u okeanu Saturnovog meseca Enkelada nalazi obilje najosnovnijih sastojaka za razvoj života.
Prema rezultatima nove analize pređašnjih NASA podataka, otkriveno je da se u gejzirima, koji iz okeana ispod ledene kore meseca izbacuju u svemir veliku količinu tekuće vode, nalaze organski spojevi, piše Business Insider.
Ti spojevi koji sadrže dušik i kisik, igraju ključnu ulogu u stvaranju aminokiselina - kompleksnih molekula od čijih su lanaca sastavljeni proteini.
Bez proteina, život kakav znamo na Zemlji, ne bi mogao postojati.
Dokazano da su otopljene u vodi
Naučnici već neko vreme pretpostavljaju da se u okeanu ispod površine Enkelada nalaze organski spojevi.
Prošle godine na tom mesecu su otkrili organske molekule, ali one nisu bile istopljene.
Da bi takvi spojevi mogli da stvore život, prvo moraju da reaguju s hidrotermalnim izvorima, a za to je potrebno da su otopljeni u vodi.
Oh that’s cool: More organic molecules, including the precursors of amino acids, found in the warm (possibly habitable?) ocean inside Saturn’s moon Enceladus. https://t.co/aM19VRKumE pic.twitter.com/wVL1AbF8Sp
— Corey S. Powell (@coreyspowell) October 2, 2019
Iako je letelica Cassini, nakon dvadeset godina svemirskog istraživanja, 2017. godine završila sa svojom misijom, podaci koje je ona dostavila još se uvek obrađuju i smatra se da će biti u potpunosti analizirani tek za nekoliko decenija, piše NASA.

Otkrili su da su se detektovane organske molekule prvo otopile u okeanu, zatim isparile s vodene površine i na kraju se kondenzovale u pukotinama na ledenoj mesečevoj kori i zamrznule u zrnca leda. Cassini ih je detektovala kada su ih gejziri izbacili u svemir, prema Saturnovim prstenovima.