Naime, kada je područje iznad Meksičkog zaliva 15. oktobra pogodilo strašno olujno nevreme, on je usred tog nebeskog predela leteo avionom pa se nije imao gde da sakrije.
Bilo je to nešto najčudesnije što sam video“
“Leteo sam oko 10.000 metara iznad Meksičkog zaliva, blizu Jukatana, kada sam uleteo u superćeliju punu munja“, ispričao je Holms.
“Tada sam primetio neke vrlo neobične munje. Superćelija je stvarala mnogo uspravnih snopova koji su iskakali prema gore s površine oblaka“, kazao je.
“Bilo je to nešto najčudesnije što sam video u svojoj pilotskoj karijeri,” zaključio je Holms.
Divovski snop
Naime, Holmes je imao bliski susret s gigantskim snopom koji se ponekad naziva “najvišom munjom na Zemlji” jer dostiže sve do jonosfere, visinu 40 do 50 km iznad zemlje, piše Spaceweather.
S površine naše planete gotovo je nemoguće videti dno divovskog snopa, tako da je takav plavi snop munja prvi put snimljen tek 2001. godine za vreme jedne okeanske oluje. Nakon toga je snimljen 2002. iznad Južnog kineskog mora, što je objavljeno u časopisu Nature, a trajao je skoro jednu sekundu.
Od tada je fotografisano samo desetak gigantskih snopova.
“Na ovom snimku se lepo vidi vrh oblaka s kojeg nastaje snop, što obično ne možemo da vidimo sa zemlje“, rekao je Oskar van der Velde s Politehničkog univerziteta Katalonije.
Ovde možete da pogledate nedavno snimljen divovski snop.