Naučnici su uočili zvezdu kako “juri” svemirom nakon što ju je izbacila supermasivna crna rupa. Kreće se toliko brzo da će na kraju biti izbačena iz galaksije i nikad se više neće vratiti, rekli su naučnici, a piše The Independent.
Zvezda je izbačena iz crne rupe u središtu naše galaksije, poznate kao Strelac A*. Naučnici je opisuju kao “gosta iz nepoznate zemlje” budući da nam je došla relativno blizu iz sredine našeg Mlečnog puta.
Istraživači sa Univerziteta Karnegi Melon primetili su zvezdu u sazvežđu Ždral (lat. Grus). Uočili su kako se zvezda kreće 10 puta brže od većine zvezda u našoj galaksiji, pa su je detaljnije proučili.
“Brzina otkrivene zvezde je toliko velika da će neizbežno napustiti galaksiju i nikad se više neće vratiti”, rekao je Daglas Bubert sa Univerziteta u Oksfordu, koautor studije.
Za nauku su i dalje nedovoljno poznate
Zvezde ovako velike brzine otkrivene su tek pre otprilike 20 godina, i još uvek su za naučnike tajna. Ovo je prva takva zvezda koja je ikada viđena, s obzirom da astronomi nikada pre nisu opazili neku od tih tajanstvenih zvezda toliko brzo i blizu.
Objekat je prošao na udaljenosti od samo 29 hiljada svetlosnih godina. Astronomi su uspeli da prate njegovo putovanje nazad do samog početka, na sredini Mlečnog puta, gde se nalazi ogromna crna rupa poznata kao Strelac A*.
Događaj pre oko pet miliona godina
“To je super uzbudljivo jer smo dugo sumnjali da crne rupe mogu da izbacuju zvezde s vrlo velikim brzinama. Međutim, nikada nismo imali direktnu povezanost tako brze zvezde s galaktičkim centrom”, rekao je Koposov, vodeći autor ovog dela i član Centra za kosmologiju Mc Vilijams na Univerzitetu Karnegi Melon.
“Mislimo da je crna rupa izbacila zvezdu brzinom od hiljadu kilometara u sekundi pre otprilike pet miliona godina. To izbacivanje dogodilo se u vreme kada su ljudski preci tek učili da hodaju na dve noge.”
U početku je zvezda bila polovina binarnog sistema, ali su se dve zvezde previše približile ekstremnom okruženju Strelca A*.
Kako su pale u intenzivno gravitaciono okruženje oko crne rupe, jedna je zvezda progutana, a novootkrivena zvezda je bila izbačena neverovatnom brzinom putem procesa koji je poznat kao Hillsov mehanizam.
“Ovo je prva jasna demonstracija Hillsovog mehanizma u akciji”, rekao je Ting Li sa Carnegie Observatories i Univerziteta Prinseton.
“Zaista je neverovatno što smo uočili ovu zvezdu jer znamo da je morala da bude formirana u galaktičkom centru, mestu vrlo različitom od našeg lokalnog okruženja. To je stvarno pravi gost iz neobične zemlje.”