Visokobudžetni nastavak filma Sila privlačnosti, koji je proglašen za najgledanije rusko ostvarenje iz 2017. godine, pokorio je tamošnje bioskope. Za samo nedelju dana prikazivanja, Invazija je zaradila jedanaest miliona dolara.
To je skoro duplo više nego što je prvi deo inkasirao na bioskopskim blagajnama za taj period. S obzirom na dinamiku rasta prodaje karata, očekuje se da će u narednim danima novi Bondarčukov film oboriti rekord Sile privlačnosti, koja je zaradila ukupno 17,5 miliona dolara.
Radnja Invazije odigrava se tri godine nakon što se svemirski brod srušio u moskovsko predgrađe, odakle je, posle teške borbe sa ruskim oružanim snagama, odleteo sa naše planete. Junakinja Julija (Irina Staršenbaum), koja je jedina bila u kontaktu sa vanzemaljcem Hekonom (Rinalj Muhametov), spasena je od sigurne smrti uz pomoć vanzemaljske tehnologije. Zahvaljujući njoj, stekla je i neobične sposobnosti koje će joj otežati život
Nekada buntovna ćerka gradskog komadanta Valentina Lebedeva (Oleg Menšikov) mora da se pomiri sa novom ulogom koju joj je nametnula država – postala je eksperimentalni kunić u tajnoj laboratoriji Ministarstva odbrane. Naučnici i vojska unose u atome njena osećanja, emocije i iskustva, pokušavajući da otkriju prirodu Julijinih rastućih moći. Ali, njen novostečeni dar ne uzbuđuje i ne privlači samo ljude.
Tri godine posle prvog kontakta sa vanzemaljcima, pretnja od invazije nadvila se nad čovečanstvom. Postoji samo jedan način da Zemljani pobede u nadolazećem sukobu – moraju da pronađu snagu u sebi kako bi ostali ljudi. Mogu li ljubav, odanost i milost da budu jači od moći vanzemaljske tehnologije? Izbor koji utiče na sudbinu miliona trebalo bi da donese svako od nas ponaosob.
U glavnim ulogama su najveće mlade glumačke zvezde iz Rusije – Aleksander Petrov, Irina Staršenbaum, Rinalj Muhametov i Juri Borisov.
Novo Bondarčukovo delo nije privuklo pažnju samo ljubiteljima SF žanra, koji su jedva dočekali da vide specijalne vizuelne i zvučne efekte za koje kažu da su bolji čak i od onih iz američkih filmova. Zapadne centre moći takođe je zaintrigirala ruska Invazija, jer je Ministarstvo odbrane Rusije za njeno snimanje obezbedilo najnoviju vojnu opremu i naoružanja, uključujući probne uzorke koje će tek pustiti u proizvodnju.
Sa tri puta većim budžetom nego za Silu privlačnosti, „Putinov pristalica“, kako Zapad naziva Fjodora Bodarčuka, planira, navodno, da sa Invazijom na velikom platnu demonstrira rusku vojnu silu.
Bondarčuk ne krije da je njegova producentska kuća u ovaj projekat ušla megalomanski. Vozilo bez vozača, koje je korišćeno za snimanje scena u vojnoj laboratoriji, biće uskoro predstavljeno u velikim ruskim preduzećima kao prevoz za zaposlene. Invaziju su snimale dve filmske ekipe. U prvoj je bilo 200, a u drugoj 80 ljudi.
Prilikom ekranizacije najtežih scena prisustvovalo je više od 450 lica. Tokom rada na filmu, Fjodor je sa timom prešao ukupno 10.000 kilometara. Snimali su u Budimpešti, Kalinjingradu, Moskvi i na poluostrvu Kamčatka. Složene scene pod vodom zabeležene su u studijima „Origo“ na otvorenom u Budimpešti, u blizini paviljona gde je sniman Terminator: Mračna sudbina.
Zarad upečatljive scene potere, u Moskvi je tokom cele noći bio blokiran skoro čitav jedan blok. Kompletna jurnjava zabeležena je sa osam kamera. Jedna od najvažnijih komponenti Bondarčukovog blokbastera je zvuk, za koji je bio zadužen Dejv Vajthed, montažer zvuka filmova Blejd raner 2049, Hobit trilogije, Distrikta 9, Dolaska i King Konga.
Da bi verodostojno odglumila sve podvodne scene, glavna glumica Irina Starshenbaum uzimala je časove ronjenja dva meseca pre početka snimanja filma. Inače, Invazija drži rekord sa više od 15 sati snimljenog materijala pod vodom. Završnica filma menjana je čak 10 puta.
Dva meseca pošto je pala poslednja klapa, Bondarčuk je prilikom montiranja filma odlučio da još jednom okupi ekipu kako bi kraj bio ponovo snimljen u posebno izgrađenom bazenu na otvorenom u Moskvi. Za vizuelne efekte, kao u Sili privlačnosti, bila je zadužena kompanija “Main Road Post” koju vodi Arman Jahin koji je, u međuvremenu, postao član Američke filmske akademije.