NASA upozorava da će dim australijskih požara napraviti bar jedan “pun krug” oko celog sveta i vratiti se ponovo na područje iznad Australije.
Naučnici NASA su putem podataka sa satelita analizirali dim i aerosole koji dolaze iz požara u Australiji. Uočili su kako je dim iz požara s kraja decembra proputovao “pola planete” i uticao na kvalitet vazduha u drugim zemljama, piše CNN.
Dim došao do Južne Amerike
“Do 8. januara 2020. dim je prešao pola planete. Došao je do Južne Amerike i iznad tog područja izazvao maglovito nebo te raznobojne zalaske i izlaske Sunca”, rekli su iz NASA i dodali da im je dim prouzrokovao “ozbiljne probleme s kvalitetom vazduha” na Novom Zelandu.
“Zbog iznimnih vremenskih uslova, visokih temperatura vazduha i slabe vlažnosti, došlo je do neobično velikog broja incidenata uzrokovanih pirokumulonimbusima (pyrCbs), odnosno do oluja nastalih uzdizanjem pepela i dima, a koje uzrokuju požare“, rekli su iz NASA.
Vatreni oblaci
Pirokumulonimbusi, takozvani vatreni oblaci, podižu dim 16 kilometara visoko u stratosferu, iz koje može da proputuje hiljade kilometara daleko od svog izvora i utiče na atmosferske uslove širom sveta.
A fleet of NASA satellites ?️ working together has been analyzing the aerosols and smoke from the massive fires burning in Australia.https://t.co/93geNvCBnU pic.twitter.com/ZedZ199lvJ
— NASA Goddard (@NASAGoddard) January 9, 2020
Nikolas Beluin, klimatolog sa Univerziteta Riding, rekao je za CNN da nije tako neuobično da čestice požara putuju svetom, ali da je koncentracija onih nastalih u australijskim požarima takve prirode da bi mogla da utiče na kbalitet vazduha na nekom drugom mestu svetu, uključujući u Čile i Argentinu.
Podsetimo, Australijom već mesecima haraju razorni požari. Do sada je u njima poginulo najmanje 28 ljudi, a samo u državi Novi Južni Vels uništeno je ili oštećeno više od 3.000 kuća.
https://www.youtube.com/watch?v=Pedx3rmNwRU
VI