Glava bića manjeg od najmanjih današnjih kolibrića veličine je nokta, u čeljustima su zubi koji nalikuju na zupce testere, a oči su izbuljene poput onih kod guštera.
Uprkos minijaturnom stasu životinja je najverovatnije bila grabljivac.
Naučnici kažu da je fosil, nazvan Oculudentavis, najmanji do sada pronađeni dinosaurus.
U čeljusti je više od 100 zuba
“Kad sam prvi put vidio primerak, bio sam pod velikim utiskom. Zausta nikad nisam video tako nešto”, rekao je za CNN Džingmaj O’Konor, profesor sa Kineske akademije nauka u Pekingu i saradnik Prirodnjačkog muzeja u Los Anđelesu.
“U čeljusti je više od stotinu zuba. Čudne oči izviruju gledajući u stranu. Danas ne postoji ništa živo slićno tome .”
Ljudi o dinosaurusima misle kao o velikim stvorenjima, ali otkriće ove lobanje i neka druga otkrića u ćilibaru sugerišu da je život u vreme dinosaurusa bio raznovrstan i da je bilo mnogo majušnih dinosaurusa čiji fosilni ostaci još nisu otkriveni.
“Jedna od ključnih poruka ove studije je da nam, moguće, nedostaje veliki deo ekosistema dinosaurusa”, smatra Lars Šmitc, profesor biologije s koledža Scripps u Kaliforniji, koji je uz O’Konnora autor rada objavljenog u časopisu Nature.
“Ne znamo mnogo toga o malenim stvarima iz razdoblja dinosaurusa”, dodao je Šmic.
Ostaju sačuvani 3D ostaci
U naslagama kao što su glina, mulj ili pesak mogu da budu uništeni fosilni ostaci malih životinja, ali u ćilibaru koji je rezultat smole četirana ostaci ostaju sačuvani u tri dimenzije..