Peking je privremeno zabranio svu trgovinu divljim životinjama. Kinesko ministarstvo poljoprivrede objavilo je istu životinja za koje se smatra da se mogu uzgajati i jesti, poput svinja, krava, kokoški i ovaca. Takođe, objavili su da tu spadaju i jeleni, alpake i nojevi.
Na popisu nisu spomenute one vrste životinja za koje naučnici sumnjaju da su virus proširile na ljude, poput pangolina, šišmiša i cibetke. Psi su takođe izostavljeni s popisa, piše “CNN”.
Vlasti smatraju da bi ovaj popis mogao promeniti način kako da se neke životinje zaštite. Prema njihovim navodima, ovaj popis bi mogao da dovede do toga da Kina zvanično ukloni pse i mačke sa menija.
Prvobitno izbijanje virusa povezano je s “mokrom pijacom” u Vuhanu, glavnom gradu provincije Hubei u centralnoj Kini, gde se širok izbor divljih životinja prodavao kao meso, uključujući zmije, divokoze i rakune. “Mokre pijace” u Aziji opisuju mesta na kojima se prodaje meso, riba i kvarljiva roba.
Konzumiranje divljih životinja nije uobičajeno u većem delu Kine, ali predstavlja vrlo unosan biznis naročito na jugu zemlje.
这东西长得像不像死神躺在你碗里?之前看纪录片,蝙蝠生活在山洞里,就地排泄,山洞里积了厚厚一层粪便,粪便里生活着各种恶心的虫子…经历这次事件能让中国人彻底放弃吃野味吗? pic.twitter.com/6mNQmBWCpi
— 陈秋实(陳秋實) (@chenqiushi404) January 22, 2020
Kad se divlje životinje drže u lošim uslovima, stručnjaci kažu da postoji visoki rizik da se virus koji se širi među životinjama, pređe i na ljude.
OVA DEVOJČICA IMA SASVIM DRUGI PROBLEM S JELOM: