Astronomi su otkrili supermasivnu crnu rupu koja je svojom gravitacijom, kao u nekoj kosmičkoj paukovoj mreži, zarobila celih šest galaksija.
Novootkrivena crna rupa, koja ima milijardu puta veću masu od našeg Sunca, nastala je u ranim danima svemira, kada on nije bio star ni milijardu godina, piše Science Alert.
Svemirske mrežne niti su poput niti paukove mreže”, rekao je astronom Marck Mignoli iz Nacionalnog instituta za astrofiziku (INAF) u Bologni.
“Verujemo da smo videli samo vrh ledenog brega“
“Galaksije nastaju i rastu onde gde se ukrštaju filamenti kojima teku struje gasa. Tim strujama se napajaju galaksije i njihove središnje supermasivne crne rupe”, kazao je Mignoli i dodao kako do sada nije bilo “dobrog objašnjenja” za postojanje toliko velikih crnih rupa u ranom svemiru.
U izvangalaktičkoj astronomiji, filamenti su svemirske strukture koje čine galaktički superskupovi. Izgledaju kao svetlucave niti sastavljene od većeg broja galaksija.
Prema izveštaju ESO-a, celokupna mreža galaksija zarobljenih oko crne rupe veća je 300 puta od naše galaksije, Mlečni put. Ali ujedno se radi o jako teško uočljivim galaksijama, zbog njihovog slabog sjaja.
“Verujemo da smo videli samo vrh sante leda i da smo za sada oko ove supermasivne crne rupe uočili samo nekoliko najsvetlijih galaksija”, rekla je astronom Barbara Balmaverde iz opservatorije INAF u Torinu.
Čime se hranila supermasivna crna rupa?
Prve crne rupe, za koje se veruje da su nastale nakon smrti prvih zvezda, morale su vrlo brzo da narastu da bi dostigle masu od milijardu sunaca u prvih 0,9 milijardi godina života svemira.
Astronomi se već neko vreme pitaju kako su prvobitne crne rupe došle do dovoljne količine goriva koje im je omogućilo da narastu do toliko ogromnih razmera u jako kratkom vremenu. Novopronađena struktura nudi dobro objašnjenje za taj problem.
Naime, “svemirska paukova mreža” i njene galaksije sadrže dovoljno gasa za preobražaj središnje crne rupe u supermasivnog diva.
Neobične strukture slične mreži
Sada dolazimo do sledećeg pitanja – kako su uopšte nastale toliko velike strukture slične mreži?
Astronomi smatraju da odgovor leži u tamnoj materiji. Naime, velika područja te nevidljive materije verovatno su u ranom svemiru privlačile ogromne količine gasa. Taj gas i nevidljiva tamna materija su nakon nekog vremena stvorili mrežne strukture pogodne za evoluciju galaksija i crnih rupa.
“Naše otkriće podupire hipotezu da su najudaljenije i najmasovnije crne rupe nastale i rasle unutar ogromnih područja s tamnom materijom koja se nalaze u velikim strukturama. Nismo mogli ranije da uočimo te strukture zbog ograničene mogućnosti posmatranja teleskopom” rekao je astronom Kolin Norman sa Univerziteta Džons Hopkins u Baltimoru SAD.