Posada Međunarodne svemirske stanice i njihove kolege na Zemlji uspele su da stabilizuju stanicu i zaustave njeno nekontrolisano vrtenje uzrokovano neočekivanim paljenjem potisnika na tek pristiglom ruskom modulu Nauka.
Međunarodna svemirska stanica (ISS) je ponovo bila poprište filmskih scena.
Prvo je došlo je do odvajanja ruskog modula koji je nakon toga potpuno izgoreo u atmosferi. Ovaj ruski modul uskoro je zamenjen novim modulom pod nazivom Nauka i niko nije slutio šta će se sa njim desiti.
Prethodno je modul pod nazivom Progress MS-15 namenjen transportu tereta poslat u istoriju. Odvojio se zajedno sa Pearce stanicom za spajanje i gotovo u potpunosti oba su izgorela tokom kontrolisanog ulaska u atmosferu Zemlje. Pearce je u službi bio 20 godina posle prvog lansiranja 14. septembra 2001. godine.
Incidet, Nauka pomerila Svemirsku stanicu
Modul Nauka je lansiran je u orbitu prošle srede i spajanjem sa ISS-om, doneo je astronautima više prostora za teret, opremu i naučne eksperimente, ali kako se ispostavilo i više od toga.
Nedugo od uspešnog pristajanja mlazni potisnici na ruskom istraživačkom modulu Nauka nenamerno su se ponovo pokrenuli i uzrokovali da se cela orbitalna ispostava izbaci iz svog normalnog položaja.
Prema izveštaju NASA direktor leta misije odmah je proglasio mogućnost vanrednog leta u svemir dok su se inženjeri na Zemlji borili da povrate stabilnost prostranog istraživačkog satelita.
Kontrola nad stanicom izgubljena na 45 minuta
Kontrola nad stanicom bila je izgubljena 45 minuta, dok su timovi na kopnu aktivirali potisnike na drugom modulu ISS. Stanica je počela da se vrti, a kontrola leta na Zemlji je naredila posadi da upali potisnike na modulu Zvezda kako bi kontrirali rotaciju.
Komunikacija s posadom takođe je dva puta izgubljena tokom tih nekoliko minuta incidenta.
Vladimir Solovjov, glavni inženjer u Energiji, ruskoj komapniji za svemirske letove, pokušao je u da uveri međunarodne partnere da je incident razrešen rekavši da će “kosmonauti uskoro pokrenuti Nauku”.
“Zbog kratkotrajnog softverskog kvara, pogrešno je primenjena direktna naredba za uključivanje motora modula radi povlačenja, što je dovelo do izmene orijentacije kompleksa u celini”, rekao je u saopštenju.
Продолжается интеграция модуля #Наука в состав #МКС: https://t.co/HbbQEuxGMW
Сегодня специалисты завершают комплекс процедур с двигательной установкой модуля «Наука» в интересах безусловного обеспечения безопасности как Международной космической станции, так и всего экипажа. pic.twitter.com/0j4OK30Tie
— РОСКОСМОС (@roscosmos) July 30, 2021
Ljudski faktor?!
“Posada je sada zauzeta uravnoteživanjem pritiska u modulu Nauka, da bi potom ušli u modul i uključili potrebna sredstva za pročišćavanje atmosfere i započeli normalan redovan rad”, rekao je Solovjov.
S druge strane Dmitrij Rogozin, direktor ruske svemirske agencije Roskosmos, je upozorio da bi u celi incident mogla da bude “uključena ljudska nepažnja”.
Incident otkazao lansiranje svemirske kapsule Starliner Boeing Co
NASA i Roskosmos tvrde da sedmoro članova posade – dva ruska kosmonauta, tri američka astronauta i dva iz Japana i Francuske – nikada nisu bili u neposrednoj opasnosti.
Obe agencije takođe su rekle da je situacija rešena u relativno kratkom roku bez vidljivih oštećenja svemirske stanice.
Ipak voditelj programa NASA svemirske stanice Džoel Montalbano je napomenuo da “može da se seti samo dva ili tri prethodna slučaja u 20-godišnjoj istoriji laboratorije u orbiti da su potisnici usidrenog vozila ili modula tako zakazali”.
Nesreća je takođe primorala NASA da odgodi planirano lansiranje svemirske kapsule Starliner Boeing Co, koji je na probni let do ISS trebalo da krene bez posade…