Žestoko nevreme sa grmljavinom i munjama samo po sebi nije neobično neobično, ali meteorolozi su ostali iznenađeni kada su isto ugledali na mestu na kojem inače nije česta pojava.
Reč je području ledenog Arktika, od Sibira do severa Aljaske, koje je grmljavinsko nevreme pogađalo tri dana zaredom.
Uistinu radi se o neuobičajenom fenomenu za koji naučnici kažu da će s globalnim zagrevanjem biti sve manje redak.
Vreme se menja
“Meteorolozi nikad pre nisu videli nešto tako”, izjavio je Ed Plumb, meteorolog Nacionalne vremenske opservatorije u Ferbanksu.
Naime, obično vazduh iznad arktičkog okeana, posebno kada je voda prekrivena ledom, nema dovoljno toplotnog strujanja potrebnog za nastanak oluja s munjama
Ali, zbog klimatskih promena to se sada menja, jer se Arktik zagreva brže od ostatka sveta.
Električne oluje
Epizode letnih oluja s munjama unutar arktičkog kruga utrostručile su se od 2010., izvestili su naučnici o svom istraživanju koje je objavljeno u časopisu Geophysical Research Letter.
Kako led nestaje, sve više vode isparava, povećavajući vlažnost u sve toplijoj atmosferi. Te električne oluje ugrožavaju arktičke borealne šume, jer uzrokuju požare u udaljenim područjima, koja se već ionako peku na letnom suncu.
Nije jedina promena
Sve je učestalija pojava munja i širom arktičkih područja tundre, kao i iznad arktičkog okeana i ledenog pokrivača. U avgustu 2019. munja je zasvetlela na svega 100 kilometara od Severnog pola, utvrdili su istraživači.
Uz sve više munja, Sibir je proteklih godina pojačano na udaru divljih šumskih požara.
Zagrevanje Arktika podstiče i rast vegetacije na severu područja tundre na Aljasci, čime se stvara dodatno gorivo za požare, tvrde naučnici.
A number of lightning strikes were recorded Saturday evening (Aug. 10th) within 300 miles of the North Pole. The lightning strikes occurred near 85°N and 126°E. This lightning was detected by Vaisala’s GLD lightning detection network. #akwx pic.twitter.com/6jdxeMPBdH
— NWS Fairbanks (@NWSFairbanks) August 11, 2019