Posete podzemnim prostorijama Koloseuma će biti otvorene svakog petka i subote uveče od 20 časova, u sklopu godišnje inicijative Luna sul Colosseo, koja traje do 30. oktobra.
Ove godine postoji novi plan puta kroz posebno osvetljeno podzemlje koji vodi posetioce u srce područja u kojem su pre borbe bili smešteni gladijatori i divlje životinje
Vodiči vode višesatnu turu na italijanskom i engleskom jeziku, a sama tura je osmišljena za grupe do 20 ljudi. Cene ulaznica su 25 evra, odnosno 22 evra za grupe, a potrebno je rezervisati ulaz.
Izgradnja Koloseuma je počela između 70. i 72. godine, a prema nekim istoričarima između 73. i 75. godine nove ere.
U podzemnim nivoima Koloseuma, poznatim kao hipogeja, nekada su se nalazili gladijatori i životinje koje su se borile u areni.
Nakon dve i po godine radova na rekonstrukciji podzemnih prolaza, turisti će moći da se spuste i lutaju delom nekadašnjeg „zakulisnog prostora“ drevne arene.
Od trenutka kada je nastao kao Flavijevski amfiteatar, postao je simbol grada i taj status je zadržao do danas, 2000 godina nakon izgradnje. Svrstan je u UNESCO-v spisak svetskih baština, a nalazi se i na listi 7 svetskih čuda.
Godišnje ga poseti oko 7 miliona turista, što znači oko 20.000 dnevno. U unutrašnjosti Koloseuma može da boravi istovremeno samo 3.000 posetilaca. Kažemo “samo”, jer ako napravite brzu računicu, shvatićete zašto su redovi za ulaz u Koloseum tako dugi.