Sat Sudnjeg dana, koji održava “Bulletin of the Atomic Scientists” od 1947., vizualni je prikaz koliko je svet blizu katastrofe na temelju političkih, ekoloških i tehnoloških pretnji kao što su nuklearno katastrofa i klimatske promene.
Još početkom 2020. kazaljke na satu pomaknute su na samo 100 sekundi do ponoći, što je posebno zabrinjavajući položaj koji predstavlja krhko stanje sveta.
Lane su naučnici ostavili kazaljke na istom mestu, a to se dogodilo i tokom ovogodišnjeg ažuriranja.
“Sat Sudnjeg dana stoji stabilno na sto sekundi do ponoći. Ali to nije dobra vest. Zapravo, to odražava procenu odbora da smo zapeli u opasnom trenutku, onom koji ne donosi ni stabilnost ni sigurnost”, kaže Šaron Suasoni, potpredsednica odbora za nauku i bezbednost Biltena.
Među pozitivnim činiocima koji su doprineli ove godine bili su ponovno pokretanje pregovora s Iranom, produženje sporazuma o kontroli naoružanja “New Start” i izbor američke administracije koja je spremna da ozbiljno shvati pretnju klimatskih promena i globalnog zagrevanja.
Negativne strane su: nastavak ulaganja u nuklearno oružje i opšti nedostatak napretka u globalnim naporima da se uhvati u koštac s klimatskim promenama.
“Sat Sudnjeg dana nije postavljen dobrim namerama, već dokazima o delovanju, ili u ovom slučaju – nedelovanju”, zaključuje profesor Skot Sagan sa Stenford univerziteta.