NASA je potvrdila svoje planove za kraj dugovečne Međunarodne svemirske stanice. U januaru 2031. počeće poslednje putovanje do svog poslednjeg počivališta na dnu Tihog okeana.
Planovi, koje je ove nedelje otkrila NASA, označavaju kraj ere za sigurno najambiciozniju i najuspešniju svemirsku stanicu koju je čovečanstvo ikada izgradilo.
Otkada je prvi modul pokrenut još 1998., stanica ne samo da je pomogla da unapredi naše razumevanje svemira, već je takođe utabala put brojnim naučnim otkrićima. Pomogla je i u unapređenju međunarodnih odnosa desetina država.
Na kraju će završiti u “okeanskom polu nepristupačnosti”, udaljenoj regiji južnog Pacifika poznatoj kao groblje za stare satelite i svemirske letelice.
Nejasno je da li će ikada više postojati još jedna orbitalna platforma poput MSS-a, naročito s obzirom na porast broja privatnih kompanija koje lansiraju svoje rakete i pokreću svemirske misije.
Poslednjih godina nekoliko zemalja uključujući Rusiju i Kinu krenulo je u izgradnju vlastitih namenskih stanica, a postoje i planovi za svemirsku stanicu u orbiti oko Meseca.
“Radujemo se što ćemo podeliti naučene lekcije i operativno iskustvo s privatnim sektorom kako bismo im pomogli da razviju sigurna, pouzdana i isplativa odredišta u svemiru”, kaže Fil Mek Alister iz NASA.
Šta god da se dogodi, MSS će ući u istoriju kao veoma važna odskočna daska na putu čovečanstva prema zvezdama.