Prema listi najvrednije “robe”, odnosno strateških dobara na svetu, od 2019 godine informacija kao vrednosna jedinica je pretekla naftu i zauzela prvo mesto na listi. Kvalitetna informacija ima neprocenjuvu vrednost. Samim tim, trgovina informacijama predstavlja ozbiljan biznis svugde u svetu.
U prošlosti, do tih informacija su mogle da dođu novinske agencije ili obaveštajne službe, dakle, oni kojima je posao da se bave prikupljanjem informacija. U međuvremenu situacija u privatnom sektoru bezbednosti u Srbiji se značajno izmenila.
Od 2017. godine izglasan je zakon o detektivskoj delatnosti i time se zakonski regulisalo poslovanje detektivskih agencija u Srbiji. Tim zakonom su definisani uslovi za dobijanje licenci kao i način sprovođenja specijalističke obuke – koju sprovodi MUP. Definisan je celokupan proces licenciranja. MUP dodeljuje licence za bavljenje detektivskom delatnošću, koje se dela na licence za fizička lica i licence za pravna lica – agencije.
MUP takođe vrši kontrolu nad radom detektivskih agencija. Danas svaki građanin može da se obrati detektivskoj agenciji kada želi da dođe do neke informacije. Proces nije komplikovan, na Internetu možete pronaći detektivske agencije koje su licencirane od strane MUP-a za bavljenjem detektivskom delatnošću i obratiti se njima radi asistencije, a oni će vas uputiti u dalju proceduru.
U Srbiji je trenutno registrovano oko 15 do 20 aktivnih detektivskih agencija, od kojih je oko 10 u Beogradu a ostale su po drugim gradovima u Srbiji.
Srbija ide u korak sa svetom
Kada analiziramo situaciju sa privatnim detektivima u Srbiji, evidentno je da idemo u korak sa svetom što se tiče mogućnosti izbora usluga, aktuelnosti usluga koje se nude klijentu, kao i kvalitetom pruženih usluga. Iako je zakon o detektivskoj delatnosti relativno skoro uveden, Srbija po nivou kompetentnosti stručnog kadra prednjači u odnosu na neke države u regionu.
Od država u regionu na višem smo nivou od većine zemalja bivše Jugoslavije, osim Hrvatske i Slovenije, ispred Albanije smo, takođe, dok su Bugari, Rumuni i Mađari ispred nas. Nivo inkorporiranosti detektivske delatnosti u državni sistem navedenih zemalja je na višem nivou nego u Srbiji. Veliki razlog za to je što je detektivska agencija u Srbiji poslednja u regionu dobila zakon o detektivskoj delatnosti, pre nas su isti zakon dobili svi u regionu, uključujući Bosnu, Crnu Goru, Makedoniju.
Dobili dozvolu da koriste poligraf
Od 2005 godine izmenama zakona je dozvoljeno korišćenje poligrafa u privatnom sektoru bezbednosti, pa je tako poligraf test, koji je ranije bio forenzička metoda koju je isključivo imala pravo da koristi država, postao dostupan svakom stanovniku Srbije.
Uslov za poligrafski test je da osoba ne sme da bude prisiljena na testiranje, odnosno, mora dobrovoljno da pristane na testiranje i da to potvrdi potpisom formulara za pristanak. Ono što je zanimljivo je da je vremenom, kako se razvijao privatni sektor bezbenosti u Srbiji, došlo do sinergije ova dva događaja i tako je nastao poslovni spoj privatnih detektiva i poligrafista, koji sada zajedno sarađuju i zajedno pružaju usluge na tržištu u Srbiji.
Danas, poligrafisti pružaju usluge klijentima detektivskih agencija, i, gotovo da nema detektivske agencije koja ne sarađuje sa poligrafistom.
Dobro odrađen posao najbolja preporuka
Moramo da naglasimo da postoje kriterijumi za preuzimanje slučaja, da detektivi smeju da deluju isključivo u okvirima koje je propisan zakon, ali, ono što je zajedničko svim agencijama jeste da garantuju diskreciju svojim klijentima, što je klijentima najvažnije.
Na Internetu možete pročitati i ocene klijenata koji su koristili usluge agencija pa možete time da se vodite pri odabiru agencije, mada, u velikom broju slučajeva do kontakta sa detektivskim agencijama se dolazi na preporuku nekoga ko je već koristio usluge neke agencije pa je zadovoljan i preporuči tu agenciju. Dobro odrađen posao je, ipak, najbolja preporuka i garancija.