Svi smo čuli za brojne vrste oružja koja su bila u upotrebi u Drugom svetskom ratu, poput nemačke jurišne puške “Sturmgewehr 44”, američke “Winchester” ili pak automata “Thompson”. Ali u senci tih najpoznatijih primera ostalo je nekoliko oružja za koja možda niste ni čuli.
Neka su od njih zamišljena futuristički, ali u praksi su se pokazala nepraktičnim, dok za neka možemo reći da su naprosto – bizarna.
Nemci su ih zvali “Wunderwaffen” (“čudesna oružja”), a zamišljena su kao revolucionarna “superoružja” koja su trebalo da imaju i dodatni psihološki učinak iznenađenja. Ipak, većina tog oružja u borbu je ušla prekasno i u premalim količinama, poput preteče američkog nevidljivog bombardera ‘Stealtha’, Horten Ho 229, da bi imala nekog velikog uticaja na tok rata. Iako ona nisu uspjela u svom cilju da preokrenu ratnu sreću u korist Nemačke, ipak su za svoje vreme bila iznimno napredna. Ali kao što ćemo videti, i saveznici su imali svoje uzdanice.
Dizajniran je da bude najnapredniji i najsnažniji top u nemačkom arsenalu, kojim bi se London mogao gađati iz Francuske. Bilo je zamišljeno da taj supertop ima kalibar od 150 mm s granatama od 140 kg. Više njih trebalo je da ispali 300 granata u 60 minuta na udaljenost od 90 km. Kako bi projektil prolazio kroz različite tačke u dugoj cevi, njegova bi toplina pokrenula raketne pojačivače na tvrdo gorivo koji bi povećali snagu projektila.
Promašeni supertop
Već prvo testiranje leta 1944. godine ujedno je označilo i njegov kraj. Strahujući da će Nemci uistinu početi da bombarduju London, Britanci su 6. jula 1944. udarom iz vazduha uništili novu opasnost. Misija je nadmašila sva njihova očekivanja jer su već u prvom napadu nemački supertopovi bili uništeni. Doduše, slično je oružje iskorišteno za bombardiranje Luksemburga u poslednjoj godini rata, ali V-3 je pao u zaborav.
Australija i Novi Zeland bili su zabrinuti da će ih Japanci napasti i okupirati jer im je manjkalo dovoljno oružja da se kvalitetno obrane. Da bi se to promenilo, novozelandski ministar rada Bob Semple došao je na ideju, koliko zadivljujuću, toliko i očajničku. Osmislio je prekvalifikaciju traktora u tenk koji je poneo njegovo ime.
Izgrađen je na standardnom traktoru guseničaru “Caterpillar D8” koji su posedovali brojni poljoprivrednici bio je opremljen oklopom i mitraljezima. Ali bio je malen i veoma težak za upotrebu. Nije imao puni oklop, nego vanjski sloj od pocinčanog talasastog železa, dok je mitraljezac morao da leži da bi mogao pucati. Stručnjaci navode da je tenk Bob Semple ipak mogao da bude koristan u borbi jer je imao protvoklopni top kalibra 37 mm, a ne top Bren u kupoli, ali kako oklop nije bio sasvim otporan na metke, mogao je biti barem donekle koristan u slučaju invazije. Ipak, tenk nije prošao testove pa je i on završio na “smetlištu” istorije.
Britanski inženjer Barnes Wallis kreirao je bombu koja izgleda kao bačva za naftu, li pokazala se kao iznimno učinkovito sredstvo u ratnim operacijama. Štoviše, mogla je pomoći saveznicima da preokrenu tijek rata. Kada je britansko kraljevsko zrakoplovstvo htjelo uništiti neke ključne njemačke brane, naišlo je na problem. Brane su bile zaštićene protutorpednim mrežama, a oštećenje vrhova ne bi ih uništilo. Stoga im je trebala nova vrsta bombe.
Rizična misija sa odskočnim bombama
Odskočne bombe “Vickers Type 464”, kodnog imena “Upkeep”, bile su dizajnirane za izbacivanje s nižih visina od tipičnih bombi, a bile su i mnogo lakše od konvencionalnih bombi za uništavanje brana. Doduše, imale su masu 4.100 kg.
Tornado top slabog dometa
Jedno od nacističkih superoružja bio je “Windkanone”, top s prepoznatljivom cevi usmerenom prema gore namenjenom stvaranju veštačkog tornada. Velika cev napunila bi se eksplozivnim gasom turbina bi ga uzvrtela i ispaljivala kroz rotirajuću mlaznicu. Vazduh bi se uvukao u spiralu i stvorio vrtlog koji bi mogao oboriti neprijateljske avione bez ispaljenog metka.
Ako mislite da to zvuči predobro da bi bilo istinito, imate pravo. Tornado top mogao je da uništi drvenu šupu udaljenu sto metara, ali za rušenje borbenih aviona pokazao se sasvim neučinkovitim. Top je stvarao pijavicu samo do visine od 250 m, što je očito bilo nedovoljno.
Amerikanci su osmislili tihi pištolj s jednim metkom koji je bio idealan za tajne operacije i atentate. Cilj je bio da njihov špijun može lako da prikrije tragove. Ubica bi često nosio rukavice kako ga ne bi mogli da identifikuju. Pištoljčić se jednostavno pričvršćivao na rukavicu i mogao se nositi pod dugim rukavom kaputa.
Kotrljajuće čudo i mini podmornica klasa X
Umesto standardnog okidača, pištolj je imao šipku koja se protezala izvan cevi. Povlačenje obarača bilo je jednostavno, baš kao i punjenje i otkočivanje. Ubica bi se približio žrtvi, prislonio joj cev na telo i povukao obarač. Misija bi bila ispunjena, a oružja nigdje ne bi bilo. Amerikanci nisu otkrili koliko su puta upotrebili to jedinstveno oružje, ali veruje se da ih je bilo barem dvestotinak te da su se koristili samo u tajnim misijama.
Kada razmišljate o podmornicama, obično mislite na masivna metalna plovila. Ali tokom rata Britanci su tražili načine da se, gotovo nevidljivi, prikradu neprijateljima. Tako je nastala tzv. X-klasa. Te minijaturne podmornice izgrađene su tokom 1940-ih. Ideja je bila da ih veća podmornica dotegli do cilja. Kada bi bile otpuštene, mogle su samostalno delovati, a imale su i posadu i neko moćno oružje. Bile su idealne da neprimetno uđu u neprijateljske redove jer su bile gotovo nevidljive za nemačke sonare.
Ali bilo je i nekoliko nedostataka. Kao prvo, prevesti posadu s glavne podmornice na klasu X značilo je da im je potrebno treće vozilo za prevoz posade, tokom čega bi mornari bili ranjivi.
Minipodmornice su takođe bile sklone prodoru vode. U ranim testovima nekoliko ih je potonulo. Modeli su se izrađivali od mesinga kako bi posade mogle ostati pod vodom mnogo duže od ostalih malih modela. Ipak, niz praktičnih problema na kraju je presudio nesuđenoj britanskoj uzdanici pa je koncept podmornice klase X ubrzo “potopljen”.
Zamislite da se nalazite na bojnom polju i odjednom vidite nešto što izgleda kao divovska rolo bala kako se kotrlja prema vama, a onda shvatite da to nije valjak sena, nego sferni kotrljajući tenk koji će vas pregaziti. Nacisti su osmislili “Kugelpanzer”, jedno od najčudnijih oružja u Drugome svjetskom ratu.
To vozilo za jednog člana posade ima tanak, ali izdržljiv oklop, dva kotrljajuća gazišta pričvršćena sa strane i prorez za gledanje.
Bizarni serijal kuglenpancera
O njemu se zapravo zna samo nekoliko podataka: proizveden je u Nemačkoj i izvezen u Japan, služilo je kao izviđačko vozilo, konfiskovala ga je Crvena armija 1945. godine u Mandžuriji, oklop je bio debeo samo pola centimetra, a pokretao ga je jednocilindrični motor.
Čak i pošto su ga Sovjeti pronašli, ostalo je više pitanja nego odgovora. Čini se da je pronađeni model bio nedovršen te da nikada nije bio korišćen u borbi. Očito je bio dizajniran kao lako izviđačko vozilo, a ne borbeno jer nije imao pričvršćeno oružje, iako su se neka mogla naknadno dodati. Nedovršeni model sada je izložen u Muzeju tenkova “Kubinka” kraj Moskve.
U poslednjim danima Drugog svetskog rata britanska je vojska očajnički tražila prednost pa su osnovali jedinicu za razvoj novih tenkova s poboljšanim performansama koje bi nadoknadile slabosti s kojima su se njihovi standardni tenkovi suočavali tokom amfibijskih napada. Neki su se zaista pokazali uspešnima, dok su drugi bili više kurioziteti nego bilo šta drugo.
Komandant brigade general-pukov nik Persi Hobart, ušao je u vojnu istoriju zbog toga koliko su čudna i maštovita bila njegova vozila. Već i sami njihovi nazivi ukazuju na novo nekonvencionalnosti: Crocodile, Assault Vehicle Royal Engineers, Fascine, Small Box Girder, Bullshorn Plough, Crab, LVT “Buffalo”, Armoured Bulldozer, Double Onion itd. Većina tih tenkova imala je sasvim specifičnu namenu.
Na primer “Sherman Crab” naziv je za modifikovani tenk “M4 Sherman” s čije je prednje strane visila “zavesa” s pričvršćenim minama koje bi eksplodirale po potrebi.
I tako su nakon rata Britanci imali kolekciju najčudnijih vojnih vozila u istoriji. Šta god mislili o tome, ostaje činjenica da su dobili rat.