Američki naučnik Piter Skot-Morgan umro je u 65. godini života. On je bolovao je od amiotrofične lateralne skleroze (ALS), bolesti koja zahvata gornje i donje motorne neurone.
Ljudi “obogaćeni” tehnološkim poboljšanjima već godinama su deo sajberpank naučne fantastike, ali za stručnjaka za robotiku Skota-Morgana mogućnost da osobe s fizičkim invaliditetom zaobiđu svoja ograničenja kroz nauku kibernetike bila je životna strast.
Bolujući od iste bolesti od koje i Stiven Hoking, on je razvio i implementirao niz sistema uključujući i životni avatar kroz koji je mogao da prikaže emocije, muzičku kutiju koja je bila opremljena snimcima vlastitog glasa i tehnologiju praćenja očiju putem koje je mogao da kontroliše računare.
Kako je njegovo telo polako otkazazivalo poslušnost i funkciju, ti sistemi postajali su sve važnija linija njegovog života i služili su kao primarni način na koji je mogao da komunicira sa svetom.
– Želeo sam svakome da dočaram šta znači biti zarobljen u vlastitom telu, a onda ponovo oslobođen. Ovde nije reč samo o ALS-u. Reč je o bilo kakvom invaliditetu, bilo zbog nesreće, bolesti, genetike, ili čak jednostavno starosti i demencije.
Ali u završnici, reč je o tome da se svi na Zemlji oslobode. Imam dovoljno sreće da budem prototip i “neočovek”, rani eksperiment u tome kako čovečanstvo može da napraviti ogroman skok u budućnost – govorio je svojevremeno Piter Skot Morgan.