Naučnici su ostali zbunjeni zbog snimka neobičnog fenomena na površini Marsa. Poput golemih tamno obojenih kružnih čokoladnih bombona, dine, koje je uhvatio sistem kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) na NASA-inoj svemirskoj letelici Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), ne izgledaju kao išta što smo dosad videli na Crvenoj planeti.
– Peščane dine raznih oblika i veličina uobičajene su na Marsu. U ovom primeru, dine su gotovo savršeno okrugle, što je neobično. Još su blago asimetrične, sa strmim klizištima na južnim krajevima. To ukazuje da se pesak uopšteno kreće prema jugu, ali vetrovi mogu da budu promenjivi – navodi se u saopštenju za javnost Univerziteta u Arizoni.
Međutim, kako su tačno te dine nastale, trenutno ostaje potpuna misterija.
Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) je višenamenska letelica dizajnirana s ciljem istraživanja Marsa iz orbite. Letelicu je izgradio Lockheed Martin pod nadzorom Jet Propulsion Laboratory.
MRO je lansiran 12. avgusta 2005. i 10. marta 2006. ušao je u orbitu Marsa. Nakon usklađivanja orbite i provere sistema letelica je u novembru 2006. započela svoju naučnu misiju. U tom trenutku MRO se pridružio grupi od pet letelica i rovera koji su istraživali Mars: Mars Global Surveyor, Mars Express, Mars Odyssey i roveri Spirit i Opportunity.
Lansirana 12. avgusta 2005 godine s raketom Atlas V-401, letelica je do Marsa došla za 7,5 meseci nakon 4 korekcije putanje, tj. u martu 2006 godine. Šest motora je moralo da radi 27 minuta da bi smanjili brzinu od 10450 km/h na 6800 km/h.
Letelica je ušla u jako eliptičnu orbitu najbližu Marsu na 300 km, a najudaljeniju od Marsa 45.000 km. Kasnije je tačka gde je najudaljenija od Marsa smanjena na 450 km a oko njega obilazi svakih 35 sati. Za smanjenje brzine korišćena je metoda aerokočenja.
Manevar tokom svemirskog leta kojim se smanjuje najviša tačka u eliptičnoj orbiti proletanjem sonde kroz atmosferu tokom najniže tačke orbite. Rezultat manevra je aerodinamički otpor koji usporava sondu.