Kineska firma Betavolt je izmislila nuklearnu bateriju BV100 koja može da radi do 50 godina bez ponovnog punjenja, a veličina ovakve baterije nije veća od običnog novčića.
Ako budu odobrene za upotrebu u uređajima poput pametnih telefona, buduće generacije baterija bi na kraju neće uopšte morati da se pune, rekli su predstavnici kompanije.
Baterija sadrži radioaktivni izotop nikla koji se raspada u bakar i napaja uređaj do 50 godina, ali verovatno neće uskoro napajati pametne telefone, sugeriše stručnjak za portal Lajv sajens.
Naučnik na Univerzitetu Florida, Huan Klaudio Ninjo, je skeptičan pošto smatra da je baterija suviše mala za proizvodnju značajnije količine energije.
– Baterija svakako može da napaja pejsmejker ili možda pasivni bežični senzor, ali u trenutnom obliku jednostavno nema snage da pokrene mobilni telefon – tvrdi Klaudio Ninjo.
Kompanija planira da predstavi još snažniju verziju baterije u 2025. godini.
U svom saopštenju za javnost, kompanija je rekla: „Baterije za atomsku energiju Betavolt mogu zadovoljiti potrebe dugotrajnog napajanja u više scenarija, kao što su vazduhoplovstvo, svemirski program, medicinska oprema, mikroprocesori, napredni senzori, mali dronovi i mikroroboti.”
Za razliku od prethodnih dizajna atomskih baterija, koji su bili ili preveliki ili nisu davali dovoljno snage za elektronske uređaje, BV100 koristi sloj veštačkog dijamanta koji deluje kao sloj poluprovodnika.
Osim toga, izotop nikla (nikl-63) takođe se raspada i proizvodi energiju. Betavolt tvrdi da su ove baterije 10 puta energetski gušće od litijumske baterije, dok su u stanju da skladište 3.300 megavat-sati u bateriji od 1 grama. Takođe nema degradacije performansi, jer nema ciklusa punjenja.
Istraživači kompanije Betavolt New Energy Technology Company Ltd sa sedištem u Pekingu navode da je baterija bezbedna jer nema spoljašnje zračenje i da je pogodna za medicinske uređaje unutar ljudskog tela, poput pejsmejkera i kohlearnih implantata.
„Baterije na atomsku energiju su ekološki prihvatljive. Nakon perioda raspada, 63 izotopi se pretvaraju u stabilan izotop bakra, koji nije radioaktivan i ne predstavlja nikakvu pretnju ili zagađenje po životnu sredinu.”
Pored toga, za stvarnu nuklearnu bateriju, komponenta i gustina izvora bi se promenili jer izvor zračenja neprestano propada, što dovodi do pada električnih performansi.
Prema istraživačima u Betavoltu, „Planiramo da zabeležimo i recikliramo svaku bateriju nakon što počnemo da prodajemo proizvod. Takođe, nikl-63 se raspada u neradioaktivni bakar-63, ne predstavljajući opasnost od zagađenja.”
Poluprovodnik igra važnu ulogu u izdvajanju ili pretvaranju energije β čestica u električnu energiju, a Betavolt New Energy Technology Company tvrdi da je jedina firma na svetu sposobna da dopinguje i proizvodi dijamantske poluprovodničke materijale velikih razmera, ključnu komponentu u izradi nuklearnih baterija.
Iz osnovne fizike poznato je da su radioaktivni materijali, materijali gušće energije i prirodno zrače. Širom sveta nuklearne elektrane proizvode nuklearni otpad. Oni se raspadaju godinama, a neki nuklearni materijali imaju svoj half-life hiljadama godina.
Poslednjih nekoliko decenija, istraživači su pokušavali da iskoriste energiju raspada radioaktivnih materijala kako bi razvili baterije koje mogu da traju dok se radioaktivna reakcija ne nastavi. Ipak, dijapazom istraživanja na ovu temu bio je oskudan.
Zanimljivo je primetiti da uprkos značajnim preprekama u istraživanju betanaponskih baterija, novi kineski startup tvrdi da je prevazišao nekoliko značajnih prepreka u cilju postizanje visoke efikasnosti konverzije energije i maksimalne gustine snage.