Brojne dosadašnje zoološke studije ukazuju na to da su vrane (Corvus corone) vrsta veoma inteligentnih – i bučnih ptica – iz porodice vrana (Corvidae), reda vrapčarki (Passeriformes). Ali tim naučnika sa Univerziteta u Tübingenu (Nemačka) u novoj studiji otkrio je još jednu izvanrednu sposobnost vrana – one mogu da broje naglas.
Naime, tim koji je predvodila neuronaučnica Diana Lao, dokazao je da te inteligentne ptice mogu da proizvedu određeni broj graktaja kao odgovor na vizuelne i slušne znakove, što je fenomen koji dosad nije primećen ni u jednoj neljudskoj vrsti.
Naučnici su otkrili da vrane mogu fleksibilno da proizvedu jednu do četiri vokalizacije na temelju proizvoljnih znakova povezanih s numeričkim vrednostima.
– Proizvodnja određenog broja vokalizacija sa svrhom, zahteva sofisticiranu kombinaciju numeričkih sposobnosti i vokalne kontrole – ističe tim.
Tačan broj vokalizacija
Ova sposobnost glasnog brojanja razlikuje se od pukog razumevanja brojeva jer uključuje i posebnu glasovnu kontrolu usmerenu na komunikaciju. Ljudi, na primer, koriste govor za brojanje i to je sposobnost koju su naučili rano u životu.
Slično tome, mala deca bi u početku mogla pobrkati reči s brojevima održavajući ispravan niz brojanja, koristeći nesimbolični približni brojni sistem. S obzirom na to da je poznato da vrane razumeju složene numeričke koncepte poput nule, istraživači su ih videli kao idealne kandidate za proučavanje naprednih brojčanih veština.
Studija je uključivala tri vrane trenirane da proizvedu različit broj graktaja nakon što im se pokažu određeni simboli ili zvukovi. Nakon isporučivanja tačnog broja graktanja, vrane su kljucale metu da bi označile završetak.
Rezultati su pokazali da su vrane mogle tačno da proizvedu potreban broj vokalizacija, uz samo povremene manje greške. Zanimljivo je da su vreme i zvuk svake vokalizacije bili povezani s njenom pozicijom u nizu, što sugeriše planirani pristup brojanju.
Sofisticirane sposobnosti
Ta sposobnost odražava način na koji mala deca koriste približni brojevni sistem pre nego što savladaju tačne numeričke reči. Ovo otkriće sugeriše mogući novi način komunikacije među pticama. Na primer, pilići variraju broj zvukova “pi-pi-pi…” u svojim alarmima zavisno o veličini predatora. Istraživači nagađaju da bi vrane takođe mogle da koriste vokalizaciju za prenošenje količina u divljini.
– Naši rezultati pokazuju da vrane mogu fleksibilno i namerno da proizvedu zadani broj vokalizacija korišćenjem sistema približnih brojeva, nesimboličkog sistema procene brojeva koji dele ljudi i životinje – napisali su istraživači.
Ova veština kod vrana može da predstavlja evolucijsku preteču pravog brojanja, gde su brojevi deo kombinatornog sistema simbola. Novo revolucionarno istraživanje naglašava sofisticirane kognitivne sposobnosti vrana i otvara nove puteve za razumijevanje evolucije numeričkog razumevanja i komunikacije kod životinja.