Asanž se nakon toga krio u Ambasadi Ekvadora u Londonu, iz koje je prošlog meseca izveden i uhapšen.
Asanž je prošlog meseca osuđen za nepoštovanja uslova kaucije, pošto je određeno njegovo izručenje Švedskoj zbog optužbi za silovanje.
Sudija je odredila gotovo maksimalnu kaznu zbog ozbiljnosti prekršaja.
Ona je odbacila zahtev da bude blaga pri izricanju presude zato što je Asanž skoro sedam godina proveo u ambasadi Ekvadora.
Asanž je mirno stajao dok je presuda izricana. Njegove pristalice su sa galerije sudnice sudiji vikale “Sram vas bilo” dok su Asanža odvodili.
Osnivač VikiLiksa je u junu 2012. zatražio azil u ekvadorskoj ambasadi da bi izbegao izručenje Švedskoj, gde je bio tražen zbog navoda o silovanju i seksualnom napadu.
Njegovi advokati su tvrdili da se on nije odazvao sudu jer je bio “očajnik” koji se plašio izručenja SAD-u.
U posebnom postupku britanski sud treba da odluči da li će Asanž biti izručen Americi, gde ga terete za odavanje državne tajne.
Američko pravosuđe Asanža tereti da je skovao zaveru sa bivšom analitičarkom američke vojske Čelsi Mening. Njih dvoje su navodno zajedno “skinuli” četiri poverljive baze podataka.
Mišljenja o Asanžu su podeljena – za neke je heroj koji otkriva ono što njegove pristalice smatraju zloupotrebom moći kojom savremene države ograničavaju slobodu govora, dok je za druge opasan pobunjenik koji je ugrozio američku bezbednost.