Nebesko telo 2006 QQ23 trebalo bi da projuri pored Zemlje 10. avgusta, a s obzirom na to da mu presek iznosi oko 570 metara, neki su iskazali zabrinutost zbog tog događaja.
Međutim, astronomi Lindli Džonson i Keli Fast iz NASA-ine Kancelarijea za koordinaciju planetarne odbrane kažu da se nemamo čega bojati.
Naime, Džonson i Fast prate objekte koji prolaze blizu Zemlje (eng. near-Earth objects ili NEO), poput asteroida i kometa koji orbitiraju oko našeg Sunca zajedno s ostalim planetima.
“Što se tiče 2006 QQ23, to je asteroid srednje veličine koji će proći na udaljenosti od 8 miliona kilometara. Dakle, radi se o manje-više bezopasnom nebeskom tijelu”, rekao je Džonson.
Poređenja radi, Mesec je od Zemlje udaljen u proseku 384.401 kilometar, a ovde se radi o milionima kilometara.
Prolaze pored Zemlje 5 puta godišnje
“Asteroidi ove veličine prolaze pored Zemlje oko 5 ili 6 puta godišnje”, rekao je Džonson.
2006 QQ23 ima prosek manji od kilometra, a najveći poznati asteroid koji orbitira oko Sunca dugačak je oko 33,8 kilometara.
Do sada je NASA upisala u katalog gotovo 900 asteroida koji prolaze pored Zemlje, a kojima je prosek veći od jednog kilometra. Manji asteroidi, na primer veličine automobila, obično izgore u atmosferi i ne bi trebalo da izazvu nikakvu štetu ako krenu prema Zemlji.
S druge strane, malo veći bi već mogli uzrokovati ozbiljnije posledice.
Na primjer, 2013. godine meteor preseka 17 metara prošao je kroz našu atmosferu nad Rusijom. Iako nije udario u tlo, zbog same eksplozije bilo je povrijeđeno više od 1000 ljudi.
#Asteroid danger explained #infographic ~ just how much do we know about asteroids or other near-Earth objects (NEO) that come close to Earth during their orbit around the Sun? … most have yet to be found! #AsteroidDay2018
Explore and download: https://t.co/WDvDde2c62 pic.twitter.com/LAgvFTj8MF— ESA (@esa) June 24, 2018
Kada bi telo veličine asteroida 2006 QQ23 pogodilo Zemlju, moglo bi da devastira područje veličine države Teksas. Takvi veći udari dešavaju se dosta retko, možda jednom u 200 ili 300 godina, a NASA i druge svemirske agencije ili organizacije imaju dobro razvijenu tehnologiju kojom pronalaze i prate takve asteroide. Na primer, orbitu asteroida 2006 QQ23 astronomi prate još od 1901. godine i znaju kako će izgledati sve do daleke 2200.