„Satelit Eol morao je da upali svoje potisnike kako bi izbegao sudar sa ‘Spejs eks’ satelitom, koji pripada njihovom ‘Starlink’ sazvežđu“, navela je Evropska agencija za istraživanje svemira (Esa).
Stručnjaci su odlučili da je najsigurnije bilo upaliti potisnike kako bi se letelica podigla na veću visinu. Osim toga, ovo je bio prvi put da je ovakav manevar napravljen da bi se izbegao aktivan satelit.
„Skoro svi manevri naših letelica preduzimaju se kako bi se izbegli ‘mrtvi’ steliti ili fragmenti od drugih sudara“, navela je Esa.
Portparol kompanije „Spejs eks“ rekao je da ih je greška u njihovom operativnom sistemu sprečila da otkriju rizik od sudara.
„Spejs eks“, osnovan 2002. godine, ove godine je lansirao 60 satelita, koji čine početak „sazvežđa“ poznatog kao „Starlink“, koje bi vremenom moglo da poraste na 12.000 satelita.
It is very rare to perform collision avoidance manoeuvres with active satellites. The vast majority of ESA avoidance manoeuvres are the result of dead satellites or fragments from previous collisions#SpaceDebris pic.twitter.com/mjbdoFfCPa
— ESA Operations (@esaoperations) September 2, 2019
Yesterday, for the 2nd time this year, teams @esa‘s @ESA_EO control room altered the path of #CryoSat?️ preventing a collision with an unknown object. Chances of collision went ⬆1/10000 so a Collision Avoidance Manoeuvre (CAM) was performed! Image shows 3D collision plot [1/3] pic.twitter.com/VkAMPOpgpY
— ESA Operations (@esaoperations) July 10, 2018