Stručnjaci koji su analizirali krater, kažu da je rupa nastala tako što je eksplodirao gas u unutrašnjosti zemlje pod jakim pritiskom. Ubrzo su se pojavile još dve takve rupe na istom području.
Međutim, stvar je mnogo komplikovanija nego što se to na prvi pogled čini. Rupe su prepune metana i to u postotku mnogo većem od uobičajenog. Metan je neuporedivo štetniji za život na Zemlji od ugljen dioksida.
Ruski naučnik Andrej Plekhanov je istražujući kratere došao do saznanja da oni sadrže neuobičajenu koncentraciju metana, čak do 9,6 odsto!
To saznanje izazvalo je veliku zabrinutost u naučnim krugovima širom sveta jer je normalna koncentracija metana u vazduhu tek oko 0,0002 odsto.
Ali ono što posebno plaši jeste pojava tih kratera od 2011. godine u Arktičkom moru. Naučnik Džejson Boks smatra da je pojavom ovih kratera prvo u okeanu a sada i na kopnu, “pušten duh iz lampe” i da se to neće dobro završiti po čovečanstvo”.
On kaže da je ispuštanje metana u atmosferu 20 puta veća opasnost od gomilanja ugljen dioksida jer se tako ubrzano pojačava učinak staklene bašte.
“Metan zarobljen ispod okeana je bomba koja će, ako eksplodira, vratiti čovečanstvo u praistoriju i uništiti većinu poznatih životinjskih i biljnih vrsta”, zaključuje Boks.