Siromašni tajlandski ribar nije ni slutio da je početkom godine uboo džekpot pošto je slučajno na plaži pronašao ogroman grumen ambre, kojeg ga je kit izbacio, odnosno ispovraćao.
Šetajući plažom on je uočio veliki grumen težine 6,3 kilograma, ne znajući da vredi čak 288.000 evra.
Nije bio siguran o čemu se radi, pa je ipak sačuvao misteriozni komad (kitov ispljuvak) u svoju šupu i nastavio da radi svoj posao zarađujući 11,8 evra dnevno.
Ipak, komšije je zamolio za pomoć, jer je želeo da proveri da li možda reč o ambri. Zato je isekao nekoliko komadića i poslao na analizu, ali testovi su bili negativni!?
Ipak već sutradan ribara su posetili zvaničnici lokalnih vlasti, koji su potvrdili da je voskasta tvorevina zaista kitov ‘ispljuvak’. Guverner pokrajine stigao je u Jurmusovu kuću sa stručnjacima koji su utvrdili da grumen sadrži više od 80 posto ambre. Ribaru je ponudio neke savete kako da najbolje unovči pronalazak na plaži.
Ambra je čvrsta, voskasta zapaljiva supstanca, mutno sive ili crne boje, sa šarenim šarama slično mermeru. Ambra poseduje naročit puderast miris, sa slatkastom nijansom mošusa i mora. To je žučni sekret koji proizvodi kit ulješura.
A poor #Thai fisherman is set for a windfall after finding a valuable lump of whale vomit.
Jumrus Thiachot spotted the mammal puke, which weighs around one stone, on the beach earlier this year. https://t.co/e4WcjDMYxL pic.twitter.com/jNzm5svLJx— Bangkok Jack News (@BangkokJackNews) October 24, 2019
Dok je sveža, ambra je tamne boje i neprijatnog mirisa. Pod uticajem sunca, morske vode i atmosfere, ambra poprima svetliju boju, od srebrno-sive do zlatno-žute nijanse, sve dok na kraju ne postane potpuno bele boje. Tada i njegov miris dobija profinjenu i blagu, slatkastu zemljanu notu.
Stoga je od najstarijih vremena bio korišćen kao supstanca za poboljšanje i učvršćivanje delikatnih i nestalnih mirisa, jer se njegovom upotrebom postiže njihova dugotrajnost.
Može se naći kako pluta po površini vode, ili ga voda nanese na obalu, dok se ponekad može naći i u samom stomaku kita.
Zbog svojih svojstava korišćen je u proizvodnji parfema od najranijih vremena.