Ovo je samo deo podataka koje su u četvrtak novinarima prezentovali predstavnici Nacionalnog centra za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima Srbije (CERT) i RATEL-a, u okviru kampanje “Aktivno i bezbedno na internetu”.
Kako se zaštititi, na koji način “bekapovati” podatke – odnosno napraviti rezervne kopije podataka za slučaj da im zbog sajber napada bude blokiran pristup, bila je tema radionice za medije koju su upriličili Nacionalni CERT i predstavnici RATEL-a.
Razgovaralo se i o čemu treba da vode računa mala i srednja preduzeća, kako nečiji kompjuter može da bude ne samo meta, već sredstvo (tuđeg) napada i kako se dešava da možete krivično da odgovarate za delo koje je počinio neko sasvim drugi, bez vašeg znanja. Istaknut je i značaj Akta o bezbednosti koji treba da poseduje svaka firma u Srbiji.
Prema statističkim podacima Nacionalnog CERT-a, najučestaliji tip napada je i dalje fišing (“pecanje”, trenutno aktuelno u bankarskom sektoru).
ATAK NA MEDIJE
Zokom radionice, na kojoj su učestvovali i predstavnici Vojske Srbije i CERT tima MUP-a, održana je i vežba novinara koja simulira hakerski napad na neku medijsku kuću u Srbiji.