Ronilac Viktor Veskovo u sklopu ekspedicije Pet dubina istraživao je za Diskaverijev dokumentarac tajne podvodnog rova Sund.
Ono što su članovi ekspedicije videli na dubini većoj od 7,2 kilometra, u najdubljem delu Indijskog okeana, i najiskusnije je ostavilo bez daha.
“Ovako nešto nismo nikada pre videli”, komentarisali su ronioci. Pri dnu su pronašli, prema svemu sudeći, novu vrstu sličnu meduzi za koju pretpostavljau da je plaštaš. Te životinje vrećastog oblika žive pričvršćene za morsko dno, ali ne i ovaj stvor.
“Ne događa se često da vidimo ovako nešto neverovatno što nas ostavlja bez teksta. U ovom trenutku ne možemo reći o kojoj se morskoj vrsti radi, ali u dogledno vreme sigurno ćemo saznati”, naveo je u saopštenju Alan Džamison, šef ekspedicije. Njihov plaštaš izgleda kao balon na uzici.
“Iz nekog razloga telo ovog plaštaša lebdi iznad morskoga dna kako bi filtrirao hranu iz vode”, rekao je Džemison, dodajući kako da se verovatno ova vrsta prilagodila specifičnim uslovima u rovu Sund.
“Brazde su seizmički prilično aktivne, a oni su obično pričvršćeni za morsko dno. Međutim, ako se radi o seizmičkom okruženju, životinje se izlažu riziku da budu zakopane, pa se ova verovatno prilagodila uslovima u destruktivnoj sredini i izdigla iznad morskog dna uz pomoć dugačkog pipka”, pretpostavlja Džejmison.