Naućnici su nedavno u Indoneziji otkrili primerak pećinske umetnosti koji prikazuje scenu lova, a star je 44.000 godina, i to ovaj prikaz čini najstarijim pronađenim pećinskim crtežom.
Ali, osim starosti slike, intrigantan je i njen sadržaj jer prikazuje grupu figura koje predstavljaju hibride, odnosno pola životinje, a pola ljude (poznate kao therianthrope).
Ove životinje-ljudi prikazani su kako kopljima i uz pomoć užadi love bradavičaste svinje i patuljaste bivole, piše CNN.
Figurativna umetnost, pripovedanje, životinje-ljudi
Otkriveni apstraktni likovi menjaju naše mišljenje o ranoj ljudskoj spoznaji, navodi se u studiji koja je danas objavljena u časopisu Nature.
“Za mene je najfascinantniji aspekt našeg istraživanja taj da je najstarija pečinska umetnost stara najmanje 44.000 godina, a da već ima sve ključne aspekte koji se odnose na modernu spoznaju; figurativnu umetnost, pripovedanje, životinje-ljude i religioznu misao”, rekao je arheolog Maksim Aubert sa Univerziteta Grifit.
Cave art depicting a hunting scene has been found in Indonesia dated to 44,000 years old, making it the oldest rock art created by humans. https://t.co/KRYA0M16dn
— CNN (@CNN) December 11, 2019
Na indonezijskom ostrvu nalazi se izobilje drevne pećinske umetnosti. Ista grupa arheologa 2014. godine na tom području je otkrila jedno od najstarijih nanošenja otisaka ruku koja su datirana pre 40.000 godina.
Područje bogato pećinskom umetnošću
“Na području Sulavesija postoji najmanje 242 poznata nalazišta pećinske umetnosti, a verovatno ih ima još na stotine koje nismo otkrili“, rekao je Aubert.