Podaci koje astrofizičari dobijaju prilikom ispitivanja Severnjače se ne podudaraju, iako se smatra da su načini računanja precizni. Problem je i što Severnjača „zaslepljuje“ i najnaprednije teleskope.
Postoji nekoliko načina za izračunavanje mase, starosti i udaljenosti zvezde kao što je Severnjača. Jedan od njih je model zvezdane evolucije, kako objašnjava Hilding Nilson sa Univerziteta u Torontu za „Lajv sajens“.
Kako izračunati veličinu zvezde i intenzitet kojim sija
Pomoću te metode, naučnici proučavaju sjaj, boju i tempo kojim zvezda pulsira, a potom se ti podaci koriste da bi se odredila veličina zvezde, intenzitet kojim sija i u kojoj je fazi života.
Na taj način astrofizičari mogu vrlo lako matematičkim putem da utvrde njenu udaljenost od Zemlje, napominje „Lajv sajens“.
Modeli računanja koje astrofizičari primenjuju izuzetno su precizni. Ipak, kada se na ovaj način dobijeni podaci uporede sa merenjima svemirskog teleskopa „Habl“ i drugim proračunima, podaci se ne podudaraju.
Zbunjujuće razlike u merenju
Oko Severnjače orbitira i zvezda Polaris B, njen saputnik slabijeg sjaja. Iako su zvezde u binarnom sastavu otprilike iste veličine, proračuni pokazuju da je Polaris B zapravo daleko stariji od Severnjače. Modelom zvezdane evolucije izračunato je da je masa Severnjače sedam puta veća od Sunca, dok merenja drugom metodom pokazuju da je njena masa 3,75 puta veća, što je velika i zbunjujuća razlika.
Naučnici pretpostavljaju da je došlo do greške prilikom merenja. S obzirom na to da se Severnjača nalazi iznad Severnog pola Zemlje, izvan dometa je većini teleskopa, a za preciznije teleskope Severnjača previše jarko sjaji, čak ih i zaslepljuje.
Something strange is going on with the North Star “Polaris is what we call an astrometric binary,” Neilson said, “which means you can see its companion going around it, sort of like a circle being drawn around Polaris in about 26 years.” Think about “26” https://t.co/Q8joCkBqhK
— Lowell Reiland (@LowellReiland) March 12, 2020
Postoji još jedna hipoteza koja kaže da je Severnjača nastala sudarom dve zvezde pre nekoliko miliona godina, što bi moglo da bude objašnjenje zašto nijedan model merenja nije primenjiv u ovom slučaju.
Astrofizičari su saglasni da za ovu tvrdnju, iako nije nemoguća, nema temeljnih dokaza, pa zvezda Severnjača i dalje ostaje misterija.