Stručnjaci su otkrili da se pomoću tečne legure metala s manjom gustoćom od vode mogu izrađivati lagani egzoskeleti i roboti koji menjaju oblik.
Legure tečnih metala, kao i živa koja ima najnižu tačku zaleđivanja na -38,8°C, ne postaju krute na sobnoj temperaturi. One se štaviše lede na nižoj temperaturi od pojedinačnih tački zaleđivanja metala iz kojih su izrađene.
Jing Liu i njegove kolege sa Univerziteta Tsinghua u Kini stvorili su sličan materijal mešanjem čistog galijuma i indijuma, odnosno leguru tečenog metala s tačkom zaleđivanja na -15,7°C, piše New Scientist.
Odličan materijal za egzoskelete
Kako bi smanjili njegovu gustoću, umešali su sićušne staklene mehuriće veličine 75 mikrometara napunjene vazduhom. Te kuglice smanjile su gustoću galijum-indijske legure skoro za 97% bez da su promenila njena druga svojstva; poput velike električne provodljivosti i dobre sposobnosti oblikovanja.
Sada je ta legura idealna za izradu egzoskeleta koji nisu preteški za praktičnu upotrebu ili fleksibilnih robota koji bi se mogli transformisati zavisno o temperaturi.
Zavisno o veličini staklenih mehurića, gustoća tečne legure kretala se između 0,45 grama po kubnom centimetru (što je upola manje od gustoće vode) i 2,01 grama po kubnom centimetru. Ovakav materijal mogao bi da bude koristan i za kontrolu plovnosti podvodnih uređaja.
Legendarni robot T-1000 koji u drugom nastavku filma o Terminatoru Judgment day, besomučno juri glavne junake,više nije naunofantastilna fikcija sa bioskopskog platna i TV ekrana. On je postao je realnost?!