Američko ratno vazduhoplovstvo tajno je izgradilo i izvršilo probni let prototipa novog borbenog aviona koji bi mogao da postane glavni borbeni avion američke vojske.
Will Roper, šef akvizicije vazduhoplovstva, otkrio je postojanje novog aviona, za koji je rekao da je deo projekta sledeće generacije “Air Dominance” ili “NGAD”, tokom video prezentacije na virtualnoj konferenciji “Air Space Cyber Udruženja” .
“NGAD” trenutno dizajnira, sastavlja i testira u digitalnom svetu, istražujući stvari koje bi koštale mnogo vremena i novaca da se ispitivanja odvijaju u “fizičkom” svetu”, rekao je Roper.
“”NGAD” je toliko napredovao da je već demonstriran i let u “fizičkom svetu”, i pritom su mnogi rekordi oboreni.
Roper nije pružio više detalja o mlaznom avionu, za koji se pretpostavlja da je prvi taktički avion Pentagona “šeste generacije”.
Posle aviona pete generacije F-22 i F-35, koji su trenutni odgovor u borbi za nadmoć na nebu protiv ruskih i kineskih aviona.
Procenjuje se da američko ratno vazduhoplovstvo može da primi 414 PCA aviona, poznatih kao F-X, koji bi zamenili avione F-15, F-22 i F-35, a ukupna cena projekta premašuje 124 milijarde dolara.
Međutim, trošak nije jedini problem s kojim bi projekt PCA mogao da se suoči u budućnosti. Budžetsko odeljenje u Vašingtonu kaže da bi prvi avion šeste generacije mogao da se nađe u službi 2030. godine, ali priznaje da je ovaj plan isporuke “možda optimističan”, naročito ako se setimo “vremena razvoja F-22 i F-35”.
“Drugi stelt avioni, poput bombardera B-2 i borbenih aviona F-22 i F-35, imali su povećanja troškova koja su dovela do smanjene brzine proizvodnje i smanjenja ukupnih narudžbi”, upozorava izveštaj, u kom se zaključuje “kako bi zadržavanje troškova PCA aviona moglo biti jednako teško”.
Međutim, PCA nije najskuplji avion koji se razvija u Sedinjenim Državama. Avion F-22, prvi borbeni avion pete generacije koji je u službi u američkom vazduhoplovstvu, stekao je “ugled” zbog svoje izuzetno visoke cene, što je početkom 2010. dovelo do otkazivanja programa. Cena jednog od tih aviona je 2009. iznosila je 150 miliona dolara, ali je zbog troškova istraživanja i razvoja (R&D) cena jednog F-22 na kraju dosegla 400 miliona dolara.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=132&v=btXVnQW7VbM&feature=emb_logo