Kretanje grizlija prema severu i selidba polarnih medveda prema jugu u potrazi za hranom doprinelo je stvaranju nove vrste.
Zbog klimatskih promena polarni medvedi izumiru, ali globalno zagrevanje dovelo je do stvaranja nove životinjske vrste, medveda pizli, koja će nastaviti da nosi gene ove vrste na ivici izumiranja.
Naime, s obzirom na to da se led na Antarktiku otapa, polarni medvedi se sve više povlače na kopno u potrazi za hranom. Oni se pare s grizlijima koji putuju prema Aljaski, navodi za Daily Mail paleontolog Larisa DeSantis.
Ova nova vrsta medveda je mnogo otpornija na klimatske promene i lakše se prilagođava, objašnjava DeSantis koja za izumiranje polarnih medveda krivi njihovu specifičnu ishranu.
Naime oni se uglavnom hrane fokama i to njihovim iznutricama, kožom i salom, a s obzirom na otapanje lednika, medvedima je onemogućen lov.
DeSantis i njen tim usporedili su čeljust polarnog medveda s grizlijevom, koji je ipak pokazao sposobnost da se prilagodi na toplije vreme.
– Polarni medved i grizli delili su pretka pre 500.000 do 600.000 godina. Sada su umnjaci polarnog medveda manji nego grizlijevi, ali zato su im očnjaci veći. To je zbog toga što se uglavnom hrane salom. Isto tako, polarni medvedi imaju duže lobanje prilagođene za lov na foke – ističe DeSantis.
Ipak, upravo to im onemogućuje da se prilagode novoj ishrani, s obzirom na to da im je teško da jedu tvrdu hranu.
Promena terena uzrokovana globalnim zagrevanjem takođe znači da grizliji mogu stići dalje na sever i boriti se s polarnim medvedima za bilo kakvu dostupnu hranu.
He’s right you know…grizzly bear + polar bear = pizzly bear! #everydaysaschoolday with @mrdanwalker pic.twitter.com/WVyUwQMgrz
— BBC Breakfast (@BBCBreakfast) January 11, 2017
Kako god, kretanje grizlija prema severu i selidba polarnih medveda prema jugu doprinelo je stvaranju nove vrste – pizli medveda – retke hibridne vrste koja je prvi put u divljini primećena još 2006. godine.
Nova vrsta ima uglavnom belo krzno sa smeđim tonom i njušku koja je kombinacija oba medveda.