Istraživači nisu mogli da dočekaju a da se ne pohvale novim otkrićem i to da uobičajeni lek protiv Alchajmera može pomoći u izazivanju lucidnog sanjanja.
Lucidni san jeste san u kojem je osoba svesna da sanja. Osoba toga obično postaje svesna kada sanja neku nemoguću ili neverovatnu pojavu, ali ponekad do toga može doći i bez ikakvog jasnog razloga. U takvom je snu moguće imati barem delimičnu kontrolu nad njegovim sadržajem.
Ako smo lucidni i imamo dobru kontrolu, možemo birati neku aktivnost koja je moguća samo u snovima, tj. postići ono što u budnom stanju ne bismo nikada mogli da ostvarimo, na primer da letimo ili ovladamo magijom.
Neuronaučnici godinama su pokušavali da prouče šta se događa u mozgu tokom takvih iskustava, međutim pouzdano izazivanje lucidnog sanjanja pokazalo se veoma teškim.
Kako bi pronašli rešenje za to, istraživači sa Univerziteta Wisconsin-Madison (Madison, Wisconsin, SAD) i Instituta za lucidnost (Kalani, Havaji, SAD) istražili su ulogu inhibitora acetilholinesteraze (AChEls) u izazivanju lucidnih snova.
Ukupno 121 dobrovoljac (od kojih je većina već imala iskustva s lucidnim sanjanjem) angažovan je za učestvovanje u istraživanju koje je uključivalo upotrebu galantamina, uobičajenog leka protiv Alchajmerove bolesti i brzo delujućeg AChEI-a.
Tokom tri uzastopne noći učesnici su uzimali sve veće doze pre nego što su proveli vreme vežbajući svoje tehnike lucidnog indukovanja snova. Rezultati su pokazali da su jače doze leka bile delotvornije u izazivanju lucidnih snova.
“Zahvaljujući ovom kombinovanom protokolu, 69 od 121 sudionika (57 posto) uspešno je lucidno sanjalo barem jednu od dve noći.
Ovaj protokol jedna je od najučinkovitijih dosad poznatih metoda za izazivanje lucidnih snova i obećava da će lucidne snove učiniti dostupnima široj populaciji”, zaključuju istraživači. Samo u snu!