Ličnost i dela Nikole Tesle poznaje ceo svet. Njegova dalekosežna otkrića i pronalasci u oblastima elektrotehnike, fizike i radiotehnologije doneli su svetlu budućnost, kakvu niko osim njega nije mogao ni da nasluti.
Među njegovim najpoznatijim otkrićima su sistem naizmenične struje, minijaturni električni oscilator, proizvodnja X-Zraka, radiotalasi i daljinsko upravljanje. Verovali ili ne, ono što Tesla nije izmislio jeste Zrak smrti – pronalazak koji je trebao da plati troškove hotela Governor Clinton, u kojem je proveo poslednje dane svog života, piše National Geographic.
Poznato je da je pred kraj života Tesla živeo u siromaštvu.
Naime, 1915. godine je Vardenklifski toranj prodat kako bi se otplatili dugovi koje je Tesla imao u hotelu Waldorf-Astoria. Do 1930. godine Nikolu Teslu ponovo je morio poveći račun, ovoga puta u hotelu Governor Clinton na Manhattanu.
Kako nije uspeo da osigura novac za isplatu nastalog duga, setio se da menadžmentu hotela ponudi nešto neprocenjivo: jedan od svojih pronalazaka. Ovaj svoj pronalazak Tesla je nazivao Tele silom, iako je sada poznat kao Zrak smrti.
Kutiju otvorio stric Donalda Trampa?!
O električnoj ogradi koja bi jednim potezom ubijala veliki broj “neprijatelja” maštale su mnoge vojske, a Tesla je uverio vlasnike hotela da je tako nešto uspeo da napravi. Tesla je za Tele silu tvrdio da je dovoljno snažna da izbaci iz stroja čitave vojske ili sruši avione u sekundi.
Kada je Tesla umro 1943. godine, istraživački centar MIT-a, koji je u tom trenutku radio za Nacionalni istraživački komitet, odmah je pretražio sobu u kojoj je živio naučnik, kako bi pronašli tajno i opasno oružje.
John G. Trump, stric 45. predsednika SAD-a, izjavio je da je pre nego što je otvorio smrtonosnu kutiju razmislio o svom životu.
Međutim, na njihovo razočarenje u drvenoj kutiji, nije bilo ničega osim mernih instrumenata poznatih kao Wheatstoneov most koji se koristio za merenje otpora u svim električnim laboratorijima do kraja prošlog veka.
Zamisao o oružju budućnosti Tesla je spakovao s već poznatim električnim istrumentima u kutiju vanvremenskog izgleda, uz upozorenje da bi nepropisno otvaranje kutije moglo da rezultirara užasnom detonacijom.
Ovu priču Tesla je procenjivao na desetine hiljada dolara. Poznati svetski književnik i humorista, Mark Tven, bio bi ponosan na fikciju svog dobrog prijatelja, piše National Geographic.