NASA Goddard Space Flight Center objavio je sat vremena dugačak “time-lapse” video koji prikazuje 133 dana u životu Sunca.
Video prikazuje Sunčevu užarenu površinu, gde se velike petlje plazme nadvijaju iznad zvezde duž linija magnetnog polja. Ponekad se užarena petlja plazme ponovno povezuje sa zvezdom, a ponekad biva izbačena u svemir, stvarajući opasno svemirsko vreme.
Snimci potiču iz Solar Dynamics Observatory (SDO,) svemirske letelice lansirane 2010. u sklopu NASA programa “Living With a Star” (LWS). Njegova primarna misija trajala je pet godina, ali NASA kaže da bi SDO trebalo da ostane operativan čak do 2030. godine.
Dok promatra, SDO meri unutrašnjost Sunca, magnetno polje i vrellu plazmu u Sunčevoj koroni. Takođe on meri zračenje koje stvara jonosfera Zemlje i drugih planeta.
Svaki dan SDO snima približno 70.000 slika ukupne veličine do 1,5 terabajta podataka. To je izvanredna količina podataka, a studija iz 2017. je sve te podatke sakupila u jedno skladište opisao kao “jedno od najbogatijih i najvećih spremišta podataka o solarnim slikama dostupnih čovečanstvu”. Fascinantno zar ne?