Nedavno su naučnici otkrili asteroid koji prati Zemlju tokom svog godišnjeg putovanja oko Sunca. Nazvan “2023 FW13”, svemirski kamen se smatra “kvazisatelitom”, što znači da kruži oko Sunca u sličnom vremenskom okviru kao i Zemlja, ali je samo malo pod uticajem gravitacione sile naše planete. Procenjuje se da ima nekih 15 metara radijusa .
Tokom svoje orbite oko Sunca, 2023 FW13 takođe kruži oko Zemlje, dolazeći unutar 14 miliona km od naše planete. Poređenja radi Mesec ima radijus od 3.474 km i nalazi se unutar putanje 364.000 km od Zemlje na najbližoj tački svoje orbite.
2023 FW13 prvi je put opažen u martu s opservatorije Pan-STARRS koja se nalazi na vrhu vulkanske planine Haleakalā na Havajima (SAD). Postojanje asteroida potom je potvrdio kanadsko-francusko-havajski teleskop na Havajima i dve opservatorije u Arizoni pre nego što ga je 1. aprila Centar za manje planete pri Međunarodnoj astronomskoj uniji službeno uvrstio na popis.
Prema nekim procenama, 2023 FW13 bio je Zemljin komšija najmanje od 1. veka pre nove ere. Ta svemirska stena bi trebalo da nastavi taj orbitalni put do 38. veka.
– Čini se da je to najduži kvazisatelit Zemlje za koji se do danas zna- kaže Adrien Coffinet, astronom i novinar koji je prvi kategorisao asteroid kao kvazisatelit nakon modeliranja njegove orbite
Posle prvobitnog otkrića 2023 FW13 u martu, svemirski promatrači su kopali po podacima i pronašli saznanja o asteroidima koji datiraju sve do 2012. godine.
Uprkos tome što lebdi relativno blizu Zemlje, taj kvazisatelit verovatno nije na kursu sudara s našom planetom.
– Dobra vest je da takva orbita ne rezultira udarnom putanjom ‘iz vedra neba’”, kaže Alan Harris, astronom s Instituta za svemirsku nauku.
Inače, to nije jedini Zemljin kvazisatelit. Na pimer, Kamo’oalewa otkriven je 2016. godine. Štaviše, čini se da bi taj asteroid zapravo mogao da bude i fragment Zemljinog Meseca.