Prema službenim podacima iz Ginisove knjige rekorda, najstarija piramida na svetu je egipatska piramida Djoser Step, koja datira iz oko 2630. pre Hrista Međutim, nedavna studija objavljena u oktobru donosi kontroverznu tvrdnju da bi piramida Gunung Padang u Indoneziji mogla biti starija od toga – navodno izgrađena oko 25.000 pr. Hr. Ali, još uvek se raspravlja o tome da li je ovu strukturu uopšte izgradila ljudska ruka.
U istraživanju vođenom od strane Dannyja Hilmana Natawidjaje s Indonezijskog instituta za nauku, objavljenom u časopisu Archaeological Prospection, autori navode da se “jezgro piramide sastoji od pažljivo obrađene masivne andezitne lave” te da je najstariji građevinski element piramide “verovatno prirodno brdo lave koje je oblikovano i arhitektonski obavijeno”.
Istraživači sugerišu da bi ovo otkriće moglo da promeni postojeće uverenje o razvoju ljudskih civilizacija i građevinskih tehnika, za koje se obično smatra da počinju s pojavom poljoprivrede pre otprilike 11.000 godina, prenosi Indy100.
Nije napravljena ljudskom rukom?!
Međutim, reakcije na ovu studiju su podeljene. Arheolog iz Velike Britanije, Flint Dibble sa Univerziteta u Cardiffu, izrazio je sumnju u valjanost nalaza, ističući da ne postoje jasni dokazi da su slojevi na Gunung Padangu rezultat ljudskog delovanja. On je napomenuo da materijal koji se kotrlja niz brdo često pokazuje prirodnu orijentaciju bez znakova ljudske intervencije.
S druge strane, Bill Farley s Državnog univerziteta Southern Connecticut smatra da iako su uzorci tla stari 27.000 godina tačno datirani, ne pokazuju znakove ljudske aktivnosti kao što su drveni ugalj ili delovi kostiju.
Natawidjaja je odgovorio na kritike pozivajući istraživače iz celog sveta da se uključe u dalje studije Gunung Padanga, dok su urednik časopisa Archaeological Prospection potvrdio je da je istraga formalno započeta.