To je poruka najnovijeg izveštaja skupštine UN za životnu sredinu predstavljenog na konferenciji u Keniji, na kojoj učestvuje i Srbija.
Do 2050. godine na zemlji će biti deset milijardi ljudi i za sve njih treba i obezbediti dovoljno hrane i energije, a istovremeno smanjiti količinu otpada.
Naš izveštaj, koji je u stvari naučni izveštaj, poručuje da smo većinu problema u životnoj sredini sami napravili i zato moramo naći rešenja, a vreme nam ističe – napominje Msua Mpanju, izvršni direktor UNDP-a.
“Glavni cilj je da se odgovori na goreće izazove, na jedan od najvećih izazova u ovom trenutku sa kojim je planeta suočena je zagađenje i potrebno je da se aktiviraju sve države i sve nacije i sve vlade da bi ozbiljno pristupile rešavanju tog gorućeg problema”, ukazuje Horhe Laguna Celis, sekretar Konferencije UNEA.
Prvi put ukazano je i na 100.000 hemikalija koje se koriste na planeti.
– Nestajanje biodiverziteta i sve ostalo što je u izveštaju koji je rađen gotovo pet godina i gde se kaže da je planeta ugroženija nego ikada pre i da su uslovi u kojima živimo postali gotovo katastrofalni u pojedinim delovima planete i da više nije moguće samo pričati o tome i da je potrebno da nauka, privreda i svi ostali primene inovativna rešenja – navodi ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.
Jedno od novih rešenja, koje je posebno dragoceno u Africi, jeste dobijanje vode iz vazduha.
– Mašina kondenzuje vodu iz vazduha. Mi to koristimo u Keniji, u školama, hotelima, kancelarijama. To je veoma čista voda, može da se koristi u domaćinstvima, nema hemije – objašnjava Linda Tindi iz kompanije “Drinkable er”.
Milioni tona plastike svake godine dospevaju u mora i okeane i u organizme morskih životinja.
Kenija je prva u svetu zabranila upotrebu plastičnih kesa i koriste se samo torbe od prirodnih materijala. To je samo prvi korak u zabrani upotrebe plastike kako bi zaštitili svoje reke i jezera koji su ogroman potencijal za razvoj tzv. plave ekonomije.